20 marca 2014

Wrocławskie LO nr I będzie mieć nową patronkę. Społeczność szkolna zadecydowała o wyborze na patrona placówki bohaterskiej sanitariuszki AK, zamordowanej przez komunistów Danuty Siedzikównej „Inki”.

 

Propozycja nadania szkole imienia „Inki” okazała się popularniejsza od pomysłów, by liceum patronował Stanisław Lem lub Maria Skłodowska – Curie. Wybory cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród szkolnej społeczności, do głosowania poszło ponad 60 proc. uprawnionych. Głosowali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

 

Procedury nadania nowego patrona szkole trwały od 2006 roku. Do 1965 roku szkoła nosiła imię Józefa Lompy – górnośląskiego działacza, poety i publicysty. Patrona tego nigdy nie odwołano, co nie przeszkodziło jeszcze w tym samym roku w nadaniu szkole imienia Karola Świerczewskiego. Od tego momentu placówka zaczęła funkcjonować jako szkoła promująca tradycje Wojska Polskiego oraz wychowanie zgodne z duchem czasów, tj. socjalistyczne.

 

W ostatnim czasie głosowanie w sprawie zmiany patrona odbyło się także w Kieckach. Tamtejszemu LO patronuje komunistyczna działaczka Hanka Sawicka. Wyniki referendum podtrzymały jednak status quo.   

 

„Wynik referendum jest dla nas, uczniów IV LO, wyrazem hańby i wstydu. Jesteśmy rozczarowani rezultatem naszych wewnątrzszkolnych dyskusji. Z drugiej strony zaś jesteśmy zobowiązani, by podziękować tym, którzy wspierali i wciąż wpierają nas w dążeniach do zmiany patrona. Nie rezygnujemy z walki, wciąż staramy się przekonywać innych uczniów, że Hanka Sawicka nie jest odpowiednią osobą, by pełnić tak ważną funkcję w życiu naszej szkoły. Referendum nie miało mocy prawnej, było tylko opiniotwórcze. Dalsze działania dyrekcji i samorządu szkolnego świadczą o tym, że problemu nie da się już zamieść pod dywan, ani wyciszyć. My broni nie składamy i nie odpuścimy, dopóki patron nie zostanie zmieniony. A wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że zmiana się jednak dokona” – czytamy w oświadczeniu inicjatorów referendum w kieleckiej szkole.

Źródło: lo1.wroc.pl/ FB

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie