Prace Synodu Biskupów nt. synodalności, wojna w Ukrainie i pomoc uchodźcom, ekologia – to jedne z tematów, które zostaną podjęte podczas spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec, które odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Augsburgu.
Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec spotyka się regularnie od 1995 r. raz w roku. Zadaniem tego gremium jest wymiana doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw. Stałym tematem spotkań są kwestie związane z działalnością Fundacji Maksymiliana Kolbego powołanej przez oba episkopaty w kontekście polsko – niemieckiego pojednania.
Ostatnie spotkanie miało miejsce w dniach 26-28 kwietnia 2022 r. w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach.
Wesprzyj nas już teraz!
W spotkaniu wezmą udział: ze strony niemieckiej: bp Bertram Maier z Augsburga (przewodniczący), kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipolt z Görlitz; ze strony polskiej: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski (przewodniczący), kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
Dobór uczestników spotkania wynika co do zasady ze składu funkcjonujących w obu krajach gremiów ds. dialogu. To, co interesujące, to fakt, że wśród niemieckich biskupów nie ma żadnego, który byłby tak naprawdę reprezentatywny dla Kościoła za Odrą. Maier, Woelki oraz Ipolt reprezentują dalece mniejszościowe, tzw. konserwatywne skrzydło niemieckiego Kościoła; pod wieloma względami sami są w opozycji względem całości Episkopatu, któremu przewodzi zadeklarowany modernista i rewolucjonista, bp Georg Bätzing.
Źródła: KAI, PCh24.pl
Pach