22 września 2024

Sri Lanka: wyborcy dali się nabrać komuniście. Marksistowski kandydat wygrał wybory

(Komunistyczna flaga z sierpem i młotem wywieszona przed jednym z lokali wyborczych (fot.EPA/CHAMILA KARUNARATHNE Dostawca: PAP/EPA.))

Socjalistyczny polityk Anura Kumara Dissanayake zwyciężył w wobrach na Sri Lance, pokonując bardziej umiarkowanego konkurenta. Oznacza to, że po zakończonej głębokim kryzysem próbie „ekologicznej” transformacji gospodarki, kraj spodziewać się może wzmocnienia roli państwa i „redystrybucji” bogactwa. 

W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał 50 proc. głosów, dlatego losy wyścigu prezydenckiego zostały rozstrzygnięte w ponownym głosowaniu.

Lider marksistowskiej partii Ludowy Front Wyzwolenia (JVP), 55-letni Dissanayake, zdobył w pierwszej turze 39,5 proc. głosów. Polityk opowiada się za silniejszą interwencją państwa i polityką gospodarczą opartą na bardziej zamkniętym rynku.

Wesprzyj nas już teraz!

W drugiej turze zmierzył się on z liderem opozycji i synem byłego prezydenta kraju, 57-letnim Sajithem Premadasą, który przewodzi lewicowo-centrowej partii Zjednoczona Władza Ludowa (SJB). Zwolennik połączenia interwencjonistycznej i wolnorynkowej polityki gospodarczej zdobył w pierwszej turze 34 proc. głosów.

„To pierwsze wybory na Sri Lance od czasu, gdy gospodarka tego kraju na Oceanie Indyjskim załamała się w 2022 r. w wyniku poważnego niedoboru rezerw walutowych, przez co nie była w stanie zapłacić za import podstawowych produktów, w tym paliwa, leków i gazu do gotowania” – przypomina agencja Reutera.

Dissanayake wzbudza nadzieję szczególnie u tych wyborców, którzy cierpią z powodu środków oszczędnościowych wprowadzonych w związku z pomocą w wysokości 2,9 mld dol. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Gospodarka Sri Lanki zmaga się z inflacją sięgającą aż 70 proc. Cena energii w ostatnich dwóch latach wzrosła o 65 proc. Choć w sierpniu br. inflacja spadła o 0,5 proc., a według prognoz PKB wzrośnie po raz pierwszy od trzech lat, to wiele milionów Lankijczyków żyje w biedzie, pogrążając się w coraz większym zadłużeniu.

Wśród powodów załamania się gospodarki Sri Lanki wymienia się m.in nagłą „ekologiczną” transformację rolnictwa. Z inicjatywy władz wprowadzono bowiem rozwiązania, mające uczynić z Cejlonu wyspę „zrównoważonej” produkcji żywności, co przyczyniło się do poważnej niewydolności sektora żywnościowego.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Ekologiczna rewolucja zdewastowała Sri Lankę. Nastał głód, brakuje benzyny

Sri Lanka: protesty i kryzys ekonomiczny oraz polityczny. Do krachu przyczyniła się ekologizacja rolnictwa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 29 847 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram