25 lutego 2020

Środa Popielcowa. Jak ją godnie przeżyć, czego nie jeść i skąd wziął się zwyczaj posypywania głów?

(Fotograf: MARIAN ZUBRZYCKI /Archiwum: Forum)

Popielec to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym – oprócz Wielkiego Piątku – gdy wiernych obowiązuje post ścisły. Sprowadzanie tej niezwykłej środy jedynie do aspektu dietetycznego byłoby jednak spłyceniem tematu. Dlatego też prezentujemy Państwu teksty poświęcone zagadnieniu, które w sposób szeroki ujmują problematykę środy popielcowej.

 

Aby przeczytać cały tekst, należy kliknąć w jego tytuł.

Wesprzyj nas już teraz!

 

6 rzeczy, których nie wiesz o Środzie Popielcowej

Środa Popielcowa to zwyczaj niezwykle dobrze wrośnięty w katolicką i polską tradycję. Pod pewnymi względami obecne zwyczaje są identyczne jak te sprzed stuleci. Chodzi tu o posypywanie głów popiołem i szeroko rozumiany post. Pod pewnymi względami dawne zwyczaje zupełnie nie przypominały tych współczesnych.

 

Jak to drzewiej bywało, czyli nieznane Popielcowe zwyczaje

Wstępna Środa, Popielec czy Środa Popielcowa – niezależnie od nazwy, dzień rozpoczynający w Kościele Wielki Post miał zawsze wyjątkowy charakter. Wbrew pozorom jednak minione epoki nie zawsze łączyły tę datę z zadumą i umartwieniem.

 

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa – dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty – przypada w tym roku 26 lutego. Ten dzień ma pobudzić do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

 

W jakim duchu trzeba pościć?

Wartość każdego naszego uczynku, a więc i wszelkie rodzaje postu – zależy od ducha, jaki go ożywia. Kościół poucza nas dziś o tym, jaki ma być prawdziwy duch pokuty.

 

Uczyńmy Post znów Wielkim!

Jak wyglądałby ulice naszych miast, nasze domy i miejsca pracy, jeśli Post rozpoczynający się we Środę Popielcową miałby stać się prawdziwie „Wielki”? Gdybyśmy przeżywali ten Święty Czas nie tylko jako jednostki, każdy według swego „rozeznania”, ale wspólnie, jak na katolicki naród przystało?

 

Post ścisły w Środę Popielcową. Czego nie jeść i ile posiłków wolno spożyć?

W środę 26 lutego Kościół rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Pierwszy dzień tego okresu – popielec – wiąże się z określonymi praktykami pokutnymi. Przypominamy ważne szczegóły dotyczące przypadającego wtedy postu ścisłego.

 

Post i wstrzemięźliwość. A obowiązek Mszy Świętej? Czyli jak zachować się w Środę Popielcową

Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa. Tego dnia w Kościołach celebrowana jest Msza Święta z niepowtarzalnym w całym roku liturgicznym posypaniem głów popiołem, zaś wierni zachowują – zgodnie z wynikającym z Prawa Kanonicznego obowiązkiem – post ścisły (ilościowy i jakościowy). Czy jednak w Popielec jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii?

  

   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram