17 sierpnia 2015

Prezydent Egiptu Fattah al-Sisi ustanowił rygorystyczne przepisy antyterrorystyczne. W myśl nowego prawa powstaną specjalne sądy zajmujące się tymi kwestiami. Państwowe służby używające siły wobec terrorystów będą mogły liczyć na ochronę przed prawnymi konsekwencjami. Zdaniem opozycji jest to ograniczanie wolnego słowa i rozprawa z politycznymi przeciwnikami.


Zgodnie z obowiązującym w Egipcie od poniedziałku nowym prawodawstwem za dowodzenie grupą terrorystyczną grozić będzie kara śmierci. Z kolei finansowanie grup terrorystycznych skutkować będzie wyrokiem 25 lat. Za dołączenie do grupy bojowników można będzie trafić do więzienia nawet na 10 lat. Podżeganie do przemocy lub prowadzenie pro-terrorystycznych stron internetowych  poskutkuje wyrokiem 5 do 7 lat. Z drugiej strony wojsko i policja używające przemocy wobec podejrzanych o terroryzm będą traktowane łagodniej.

Nowe prawo obejmie także dziennikarzy. Za publikowanie innych niż akceptowane przez rząd wiadomości o terroryzmie (na przykład ze śledztw) grozić będą grzywny. Ich wysokość wahać się będzie od równowartości 25 tysięcy dolarów do ok. 62,5 tysięcy USD. Zdaniem krytyków utrudni to niezależne podawanie faktów i będzie szczególnie szkodliwe dla małych gazet.

W ostatnim czasie setki przedstawicieli egipskich sił bezpieczeństwa zginęło w wyniku ataków na region Synaj. Jedna z grup terrorystycznych – „Prowincja Synaju” złożyła przysięgę wierności fanatykom z Państwa Islamskiego. Władze Egiptu zdecydowały się na wprowadzenie nowego prawa w czerwcu po zamachu w wyniku którego zginął prokurator.

Jednak zdaniem obrońców praw człowieka nowe prawo wymierzone jest w pokojową opozycję. Ostrzegają oni przed spodziewanymi ograniczeniami wolności słowa i surowymi karami dla przeciwników politycznych Sisiego.

Obecny prezydent Egiptu skazał na śmierć niektórych islamistów, a tysiące z nich wsadził do więzienia. Wśród skazanych na śmierć znalazł się poprzedni prezydent Egiptu Mahomet Mursi, powiązany z Bractwem Muzułmańskim.

 

Źródła:  bbc.com / gulfnews.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie