28 stycznia 2015

Świdnica wolna od satanizmu! Były wiceprezydent przeciwko koncertowi Vadera

(fot.By Jonas Rogowski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Na pojawienie się informacji o planowanym w Świdnicy koncercie zespołu Vader – wykonującego muzykę z pogranicza thrash i death metalu – zareagował były wiceprezydent miasta. W liście skierowanym do władz Świdnicy pisze: „W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca”.

 

„[…] oczekiwałbym wytłumaczenia, czy dostrzegają Państwo jakąś sprzeczność w proponowaniu przez podległą Wam jednostkę miejską tego typu koncertów oraz Waszego osobistego udziału w Wigilii Wszystkich Świdniczan, Orszaku Trzech Króli, Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Dniach Papieskich, uroczystościach religijnych i spotkaniach opłatkowych.

 

W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca. Obecnie ster władzy jest w Państwa rękach. Dlatego od Państwa oczekuję właściwej reakcji” – czytamy w liście Ireneusza Pałaca, skierowanym do prezydenta miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej (SLD).

 

Sprawa koncertu nie jest przesądzona, bowiem umowa z zespołem Vader na wynajęcie sali nie została podpisana. – Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, pan Bartosz Łabuda, pospieszył się z informacją o koncercie. Zespół przesłał pytanie w sprawie możliwości wynajęcia sali, uzyskał odpowiedź i na tym na razie sprawa się zakończyła. Ostatecznych decyzji nie ma. Zapowiedź zostanie usunięta z naszej strony internetowej – informuje Bożena Kuźma, p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury.

 

Przeciwskazań dla zorganizowania koncertu nie widzi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski. – Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Świdnica jest miastem otwartym – bez cenzury. Indywidualna wrażliwość nie może ograniczać palety prezentowanych poglądów, wypowiedzi artystycznych i innych przejawów społecznej aktywności, jeżeli nie naruszają obowiązującego porządku i bezpieczeństwa.  Obecność na koncercie zespołu nie jest obowiązkowa i każdy ma możliwość swobodnego wyboru i partycypacji w wydarzeniach kulturalnych i innych – uważa Chojnowski.

 

 

Źródło: swidnica24.pl

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie