13 września 2017

Szczecin: radni przeciwko zastąpieniu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej pomnikiem Matki Bożej

(Wizualizacja projektu zmiany pomnika Wdzięczności w pomnik Matki Boskiej. źródło: gs24.pl)

Radni Szczecina jednogłośnie odrzucili pomysł przebudowy Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Miał on zostać zastąpiony pomnikiem Matki Bożej Królowej Pokoju, patronki pojednania narodów Europy.

 

„Pomnik Wdzięczności w obecnej formie ma znikome poparcie społeczne. Należy jednak zauważyć, że nie jest to pomnik Lenina czy Dzierżyńskiego, a szarych żołnierzy, wśród których znajdowało się wielu Polaków. Usunięcie pomnika zrodzi nowe kontrowersje. W proponowanym rozwiązaniu przestrzeń obarczona konfliktem stanie się miejscem pojednania i modlitwy. Jest to propozycja koncyliacyjna i ekumeniczna, godząca wszystkich, bo nawet nie będzie potrzeba demontować żadnych elementów, a ewentualnie dodać nowe. Czujemy się przynagleni, aby wobec aktów profanacji świętych wizerunków, grobów, naporu bluźnierczej sztuki chociaż w części wynagrodzić to Panu Bogu poprzez uczczenie Jego Matki w naszym mieście, które znajduje się w stanie zapaści i pomoc tak potężnej Patronki jest mu bardzo potrzebna. Mają swoje pomniki Matki Boskiej takie miasta, jak Lwów, Racibórz, Kamieniec Podolski, gdzie Matka Boska króluje na dawnym minarecie, nie mówiąc o Rzymie – może mieć i Szczecin, gdzie Matki Boskiej będą strzegli pogodzeni już polegli żołnierze różnych formacji. Mamy nadzieję, że taki akt– o mocniejszej wymowie niż likwidacja pomnika – stałby się precedensem dla analogicznych inicjatyw w innych miejscach Polski”, argumentowali pomysłodawcy.

 

Uzyskaliśmy aprobatę księdza arcybiskupa i innych wyznań chrześcijańskich dla naszego projektu – powiedziała przed głosowaniem jedna z przedstawicielek pomysłodawców budowy nowego pomnika. Dodała, że nazwę zaproponował arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

 

Niestety na nic się to zdało, ponieważ radni jednogłośnie bez żadnej dyskusji odrzucili obywatelski projekt uchwały.

 

Dla mnie to pomysł abstrakcyjny. Nie po to miasto rozpisało konkurs na zagospodarowanie tego miejsca, żeby wstrzymywać decyzję. Nie oszukujmy się, Matka Boska na cokole sowieckiego pomnika? Komuniści z religią mieli niewiele wspólnego – powiedział Rafał Niburski, radny PiS.

 

Projektodawcy nie zgodzili się z tym stanowiskiem. Podkreślali, że został on zaprojektowany i wykonany przez polskich patriotów Stanisława Rudzika i Józefa Starzyńskiego a w roku 1994 usunięto z niego wszelkie totalitarne i komunistyczne emblematy.

 

 

Źródło: polskatimes.pl, gs24.pl

TK

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie