Minister Mariusz Błaszczak podpisał dokument będący odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące negatywnego stanowiska Polski względem relokacji imigrantów. Podkreślił w nim, że nie ma możliwości na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych z Afryki i Bliskiego Wschodu. – Moja argumentacja jest oparta o zasadę bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest polityką narodową, a nie wspólnotową – powiedział szef MSWiA.
Argumenty zawarte w dokumencie są odpowiedzią na wszczętą przez Komisję Europejską procedurę związaną z nieprzyjęciem przez Polskę zadeklarowanej przez rząd PO-PSL liczby imigrantów, którzy mieli zostać rozmieszczeniu w ramach tzw. relokacji. Polska w swojej odpowiedzi do Komisji Europejskiej wnosi o umorzenie postępowania o naruszenie prawa UE. W przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych stanowisku wskazano m.in. na systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji, które nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
– Mechanizm relokacji, który został narzucony przy zgodzie koalicji PO-PSL, jest nieskuteczny. Jest to mechanizm, który przyciąga nowe fale migracji – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Bezpieczeństwo polskich obywateli jest najwyższym priorytetem polskiego rządu – dodał.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w przygotowanej dla Komisji Europejskiej odpowiedzi podkreśla, że Polska nie odrzuca unijnej zasady solidarności i konieczności niesienia pomocy humanitarnej. „Polska w dyskusji na forum UE podtrzymuje swoje stanowisko i wyraża zdecydowany sprzeciw jedynie w odniesieniu do proponowanych obowiązkowych i automatycznych działań relokacyjnych. Zdaniem naszego kraju te działania nie są skuteczne i zachęcają kolejne fale migrantów do przybywania do Europy” – czytamy w komunikacie MSWiA.
Minister Mariusz Błaszczak podkreśla, że kluczem do rozwiązania problemów migracyjnych jest działanie u źródła, czyli tam gdzie rodzi się migracja. „Naszym zdaniem działania podejmowane przez Unię Europejską powinny opierać się na współpracy z państwami trzecimi położonymi wzdłuż szlaków migracyjnych, budowaniu ich zdolności w dziedzinie azylu i zarządzania migracją oraz pomocy humanitarnej dla uchodźców udzielanej w pobliżu krajów ich pochodzenia. Niezmiernie ważne jest również wzmacnianie ochrony granic zewnętrznych UE i walka z przemytnikami migrantów oraz handlarzami ludźmi” – podaje resort spraw wewnętrznych.
W stanowisku MSWiA podkreślono również, że sposób w jaki wykonywane są decyzje Rady EU nie pozwala Polsce na realizację obowiązków dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Zauważono, że zarówno Włochy jak i Grecja nie wypracowały dotychczas skutecznych metod weryfikacji osób przybywających do granic Europy. Nie jest także możliwa szybka identyfikacji osób wymagających ochrony międzynarodowej i oddzielenie ich od migrantów ekonomicznych.
„Relokacja w swoim założeniu miała dotyczyć wyłącznie osób w sposób oczywisty wymagających ochrony międzynarodowej. Jednak w praktyce wśród osób przeznaczonych do relokacji znajdują się osoby posługujące się fałszywą tożsamością i osoby podające nieprawdziwe dane o swoim kraju pochodzenia oraz wieku” – czytamy w komunikacie.
Źródło: mswia.gov.pl
WMa