10 lipca 2018

Szok! To już prawdziwa lawina. Komunia dla protestantów także w Essen

(Fot. Andrzej Sidor)

Przyjmowanie Komunii świętej przez protestantów jest w niektórych wypadkach możliwe – ocenił biskup Essen, Franz-Josef Overbeck. To kolejny niemiecki hierarcha, który dopuszcza do Eucharystii zwolenników Lutra.

 

Ordynariusz Essen bp Franz-Josef Overbeck skierował specjalne pismo do duszpasterzy swojej diecezji, wyrażając w nim zgodę na udzielanie w niektórych przypadkach Komunii świętej protestantom. Polecił wcielić w życie nieformalne wytyczne, które Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała pod koniec czerwca. Wytyczne te zezwalają na dopuszczanie do Stołu Pańskiego tych ewangelików, którzy żyją z katolikiem w małżeństwie i podzielają katolicką wiarę w Eucharystię.

 

Tą drogą poszło od momentu publikacji dokumentu już kilka niemieckich diecezji. Oprócz Essen to także: Paderborn, Hamburg, Magdeburg, Osnabrück, Bamberg, Münster i Würzburg.

 

Szczególne poruszenie wywołała decyzja biskupa tej ostatniej, Franza Junga. Choć wytyczne episkopatu zakładały dopuszczanie do Komunii Świętej w indywidualnych przypadkach i po długim procesie rozeznawania i duszpasterskiego towarzyszenia, bp Jung zaprosił do Komunii katolicko-protestanckie małżeństwa jako warunek podając tylko wzajemną wierność.

 

Bp Overbeck w krótkim komunikacie podał, że szczegóły omówi z rozmaitymi gremiami diecezjalnymi w najbliższych miesiącach.

 

Jak dotąd jedynie kard. Rainer Woelki, arcybiskup Kolonii, zgłosił sprzeciw wobec wytycznych, ale zarazem zapewnił, że protestantów od Stołu Pańskiego nie odsunie, byleby tylko rzecz działa się nieoficjalnie.

 

 

Źródła: bistum-essen.de, pch24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie