10 czerwca 2019

Szwajcaria: biskupi wchodzą na „drogę synodalną”

(Pietro Di Fontana/Wikimedia)

Konferencja Episkopatu Szwajcarii wchodzi na „drogę synodalną”, na której chce zreformować Kościół katolicki w swoim kraju. Tematy, którymi się zajmie, to między innymi celibat oraz rola kobiet.

 

Na początku marca 2019 Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła rozpoczęcie „drogi synodalnej”. Biskupi wespół z gremium progresywnych świeckich z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików zastanawiają się, jak zmienić kościelne nauczanie i duszpasterstwo. Mówi się o żonatych księżach, diakonacie kobiet, podzieleniu się władzą z wiernymi oraz odrzuceniu dotychczasowej moralności seksualnej.

 

Okazuje się, że Niemcy zainspirowali Szwajcarów. Także w tym kraju rozpoczęto „drogę synodalną”. Biskupi tego kraju zakończyli w czwartek zebranie plenarne w austriackim Sankt Gerold. W wydanym komunikacie poinformowali, że dochodzą do nich od dawna „rozmaite listy i apele” będące wyrazem „kryzysu w naszym Kościele”. Jak zapewnili, „troska wierzących jest także troską biskupów”.

 

Stąd rozmowy, które toczą się już między biskupami, będą teraz kontynuowane znacznie szerzej w całym kraju. Hierarchowie stwierdzili, że będą dyskutować z wiernymi na takie tematy jak rola kobiety, celibat kapłański, napaści seksualne i nadużycie władzy oraz wiara i przekazywanie wiary.

 

Jak podali, ważną rolę odegra przy tym „postępowanie synodalne”. Cały proces ma doprowadzić do „odnowy Kościoła”.

 

 

Źródło: bischoefe.ch

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie