30 września 2017

Szwecja: demonstracja neonazistów w Goeteborgu. Interweniowała policja

(źródło: twitter.com / sweden / Alexander)

Szwedzka policja przerwała marsz kilkuset neonazistów z Nordyckiego Ruchu Oporu, którzy w pewnym momencie zmienili uzgodnioną wcześniej z władzami trasę demonstracji. Zatrzymano ponad 30 osób, w tym również kontr-demonstrantów.

 

Jak podają szwedzkie media w pewnym momencie doszło do siłowej konfrontacji pomiędzy neonazistami a ich przeciwnikami. W ruch poszły m.in. kamienie, szklane butelki i świece dymne.

 

„Jeden policjant jest lekko ranny. Dwie osoby z lekkimi obrażeniami zostały przewiezione do szpitala”, podała w komunikacie goeteborska policja.

 

Marsz w Goeteborgu został zorganizowany w związku z trwającymi w tym mieści Targami Książki, na których jednym z wystawców jest prawicowa gazeta „Nya Tider”. Decyzja o udostępnieniu miejsca czasopismu wywołała protesty wielu wydawnictw i pisarzy, którzy odmówili wzięcia udziału w targach.

 

Z informacji udostępnionych przez szwedzkie służby w piątek na goeteborskim lotnisku zatrzymano dwóch niemieckich neonazistów uzbrojonych w noże oraz inne niebezpieczne przedmioty.

 

Głos w sprawie zabrała premier Szwecji Stefan Loefven. Zapowiedział on „przegląd ustawodawstwa, aby nie łamiąc konstytucji, która gwarantuje wolność zgromadzeń, móc zakazać neonazistom podobnych marszów”.

 

 

Źródło: rp.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie