17 lutego 2023

Tej niezwykłej książki boją się moderniści! Nowe wydanie „Mszy Świętej Trydenckiej” ks. Grzegorza Śniadocha

(Zdjęcie ilustracyjne)

Nakładem wydawnictwa Rosa Mystica ukazało się trzecie już wydanie książki Msza Święta Trydencka. Mity i prawda. To niezwykłe i osobiste świadectwo kapłana, ks. Grzegorza Śniadocha IBP, który od lat pełni posługę jako duszpasterz środowisk przywiązanych do Tradycji Kościoła. Autor nie tylko wprowadza w najważniejsze kwestie związane ze starą i nową Mszą, ale także dzieli się cennym doświadczeniem własnej drogi do poznania, a potem głoszenia integralnej wiary katolickiej.

Już na początku autor dzieli się spostrzeżeniami z lektury książki św. bp. Pelczara i stawia istotny problem, wskazując, że czas po Soborze Watykańskim II przyniósł nie tylko samą reformę liturgii, ale i zmianę samej wizji kapłaństwa. Ks. Śniadoch przytacza bardzo osobistą historię tego, jak krok po kroku, ślad po śladzie, dochodził do świadomości tego wszystkiego, co skrywa w sobie skarbiec Kościoła, a co zostało niejako zamknięte przed wiernymi wskutek rewolucji. Co więcej, przytacza dramatyczny problem tego, że przeciętny współczesny kapłan nie potrafi udzielić miarodajnej odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego to wszystko zmieniono?”.

Autor, który jest jednocześnie narratorem książki, opowiada o tym, jak – będąc młodym ministrantem – pomagał rozbierać stary piec kaflowy i znalazł wciśnięte za nim przedsoborowe kapy. Motyw, nie przymierzając, jak z czasów rewolucji bolszewickiej, gdy nowy porządek świata miał zatrzeć wszelkie ślady hierarchicznej kultury z jej pięknem i innymi wartościami. W narracji czuć siłę argumentów cywilizacyjnych (wskazujących na głębię i piękno Tradycji Kościoła), które wsparte osobistym doświadczeniem wybrzmiewają tym dobitniej i dostarczają wyjątkowego materiału do przemyśleń na temat sytuacji w Kościele i tego, dlaczego moderniści uderzają właśnie w kult Boży w swoim dziele zniszczenia.

Wesprzyj nas już teraz!

„Jestem, którego… nie ma”

Ks. Grzegorz Śniadoch opisuje sytuację, jak klęknął w konfesjonale i powiedział, że jest subdiakonem, po czym dowiedział się od spowiednika, że… nie jest subdiakonem, gdyż „w Kościele” nie ma święceń subdiakonatu. Tak rzeczywistość jego drogi kapłańskiej została zanegowana w imię uprzedzeń kwitnących wraz z „Nową Wiosną Kościoła”.

Książka pełna jest podobnych anegdot, od których narracja płynnie przechodzi do omawiania najważniejszych zagadnień liturgicznych w ujęciu zarówno historycznym, jak i współczesnym. Co istotne, autor zadaje ważne pytania w kontekście polskiej duchowości, m. in. rozprawiając się z mitem mówiącym: u nas w Polsce nie potrzeba starej Mszy, ponieważ „nie jest tak źle”.

Obalając szereg mitów (takich jak: nie znam łaciny, więc nie mogę „w pełni uczestniczyć”), ks. Śniadoch oddał jednocześnie do rąk czytelników swoisty podręcznik apologetyczny, pomagający w zrozumieniu, ale także późniejszej rozmowie na temat tradycyjnej liturgii. Nie chodzi w niej tylko o łacinę – zaznacza autor i narrator w rozmowie z jednym sceptycznym księdzem – i dodaje, że wolałby odprawiać starą Mszę po polsku niż nową po łacinie.

Tego typu stwierdzenia kierują czytelnika ku istocie Mszy Świętej w starożytnej formie. Tzw. Msza Trydencka – udowadnia duchowny – jest nie tylko piękna i uroczysta, nie tylko w sposób najgodniejszy oddaje cześć Bogu, ale także kształtuje określone cnoty i pogłębia duchowość osób, które w niej uczestniczą. Autor omawia wiele szczegółowych kwestii, które rodzą pytania u osób nieznających „starej” Mszy, a często wykorzystywane są, by ją dyskredytować (sprawowanie kultu przodem do ołtarza, rola wiernych w liturgii czy też najbardziej niewybredne mity, takie jak mówienie, że Msza Wszech Czasów to „nostalgia za przeszłością”).

W drugim tomie dzieła Msza Święta Trydencka. Mity i prawda odnajdziemy najważniejsze i najciekawsze dokumenty związane z tradycyjnym rytem oraz rewolucją liturgiczną, która wydała nową Mszę, takie jak bulla Quo primum tempore św. Piusa V czy Krótka analiza krytyczna nowego Ordo Missae autorska kardynałów Alfredo Ottawianiego i Antonio Bacciego.

Książka ks. Grzegorza Śniadocha IBP to idealne wprowadzenie do wspaniałego świata, jaki otwiera przed wiernymi największy skarb Kościoła – Msza Święta Wszech Czasów. Jej dodatkowym atutem jest fakt, iż bogactwo wiedzy poparte jest osobistym, szczerym świadectwem kapłana, który zdecydował się związać swoje życie i swoją posługę z Tradycją, która od czasu przewrotu modernistycznego w Kościele jest coraz bardziej spychana na margines.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram