6 sierpnia 2022

Tomasz Łysiak: czy bylibyśmy w stanie sięgnąć po broń w godzinie próby?

(Fot. Pixabay/GSz)

„Czy należy się bronić i jak długo? Czy warto walczyć z przeciwnikiem, który jest o wiele silniejszy?”, pyta na łamach tygodnika „Gazeta Polska” Tomasz Łysiak.

Publicysta zastanawia się na argumentami, jakie padają w dyskusjach dotyczących wybuchu Powstania Warszawskiego oraz ewentualnego sojuszu Polski z Niemcami przed wrześniem 1939 roku. „Ciekawym zjawiskiem na polu wszelkich tych okołohistorycznych debat stał się wpływ konfliktu na Ukrainie na postawy związane z wojną”, zauważa.

„Nagle okazuje się, że gdy sprawa dotyczy czegoś konkretnego, prawdziwego, dziejącego się tu i teraz – poglądy potrafią się zmienić”, podkreśla autor „Medalionu na pancerzu”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Ukraina bije się od miesięcy z silniejszym przeciwnikiem. Na Zachodzie realiści cały czas namawiają, aby zaprzestać walki i oddać Rosjanom to, co zdobyli, w ten sposób kończąc wojnę. Czemu nasi realiści w ten sposób nie gardłują? Okazuje się, że postawa powstańców warszawskich stała się – poprzez walkę Ukraińców z Rosjanami – jakoś bardziej zrozumiała, bliższa, w jakiejś mierze łatwiejsza do wyobrażenia”, wskazuje historyk.

„Zagrożenie wojną powróciło. Znów, nie tylko w snach, lecz także na jawie pojawiają się demony wojenne. Czcząc bohaterów roku 1944, zapytajmy samych siebie – czy bylibyśmy w stanie, jak oni, sięgnąć po broń w godzinie próby?”, podsumowuje Tomasz Łysiak.

 

Źródło: tygodnik „Gazeta Polska”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram