Msza święta sprawowana w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie zapoczątkowała tegoroczną – jubileuszową – XX pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej, która maszeruje w ramach WPP Grup 17 – tych. Pielgrzymi do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.
Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej, znana również jako Biało – Czarno – Czerwona, rokrocznie gromadzi liczne grono pątników z całego kraju, którzy szukają ciszy i kontemplacji. Odnajdują ją w codziennej Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także w łacińskich śpiewach i modlitwach. Wyjątkowy charakter „grupy tradycyjnej” dopełniają piękne flagi i sztandary, które nawiązują do tych, używanych przez Krzyżowców walczących za wiarę. Tegorocznym hasłem przewodnim Pielgrzymki Tradycji Katolickiej jest: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Na Jasną Górę maszeruję już po raz trzeci. Dziś już nie potrafię sobie wyobrazić sierpnia bez pielgrzymki przed jasnogórski obraz Matki Bożej. To dla mnie niezwykłe przeżycie, które daje mi siłę na kolejne 365 dni roku – mówi Jacek, uczestnik tegorocznej pielgrzymki do Częstochowy.
Elementem, który wyróżnia grupę Biało – Czarno – Czerwoną, jest jej niezwykły charakter i pokutna forma, które odbiegają od atmosfery towarzyszącej często innym pielgrzymkom. – Często bywa tak, że pielgrzymka jest kojarzona z atmosferą wesołkowatości, która przypomina miejscami wędrowny obóz a nie pokutę, którą nakazał nam anioł w Fatimie. W naszej grupie nieustannie przypominamy, że pielgrzymka, która ma uroczysty początek i zakończenie, powinna mieć charakter sakralny. Codzienna Msza święta, modlitwy i poświęcenie mają doprowadzić każdego z nas do nawrócenia, a bez poświęcenia trudno będzie osiągnąć zamierzony efekt. W naszej grupie wybieramy tradycyjne formy modlitwy, gdyż są one najbezpieczniejszym nośnikiem Prawdy. Kościół od wieków twierdził, że te formy modlitwy są bezpieczne i zawsze skuteczne – podkreślił ks. Grzegorz Śniadoch IBP, który już po raz piaty przewodniczy pielgrzymce Tradycji Katolickiej.
Pielgrzymi podczas dziewięciodniowego marszu mają do pokonania niemalże 300 km. W drodze do Częstochowy odwiedzą m.in. Sanktuarium w Lewiczynie, Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego w Paradyżu oraz Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej.
Przeczytaj także: Pielgrzymować po katolicku.
Poz