Marzec to miesiąc popularnych w Hiszpanii „ksaweriad”, czyli pielgrzymek do miasteczka Javier, w którym 7 kwietnia 1506 urodził się św. Franciszek Ksawery. Ten niezwykły święty, jezuita, zmarły na ziemi chińskiej w 1552. Był wielkim misjonarzem Dalekiego Wschodu.
Za pierwszą „ksaweriadę” uważa się pielgrzymkę, zorganizowaną przez władze Nawarry 4 marca 1886 r. Była ona podziękowaniem za to, że region ten nie został dotknięty przez panującą wówczas epidemię cholery. Natomiast pierwsza oficjalna „ksaweriada” odbyła się 10 marca 1940 r. i wzięło w niej udział ponad pięć tysięcy osób.
Wesprzyj nas już teraz!
Tegoroczna pielgrzymka do Javieru przebiega pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Uczestnicy wyruszają pieszo z pobliskich miejscowości, odmawiając Drogę Krzyżową. Niosą prosty krzyż, który przypomina o misyjnym, pokutnym i wielkopostnym charakterze „ksaweriad”. Już na miejscu, jeśli pogoda pozwoli, na placu przed świątynią sprawowana jest Msza, której przewodniczy miejscowy ordynariusz.
Od 4 marca do rodzinnej miejscowości św. Franciszka pielgrzymują różne grupy z regionu Nawarry, której misjonarz Dalekiego Wschodu jest patronem. Dzisiaj natomiast rozpoczyna się pierwsza tzw. ogólna ksaweriada, w której udział biorą grupy z różnych diecezji Hiszpanii. Kolejna winna się odbyć za tydzień.
Pierwsza „ksaweriada” przebiega zawsze podczas nowenny do patrona misji i Nawarry. Tzw. nowenna łaski (Novena de la Gracia) trwa od 4 do 12 marca. W tym dniu przypada 391. rocznica kanonizacji hiszpańskiego jezuity. Dokonał jej 12 marca 1622 Grzegorz XV (1621-23). Był to pierwszy tego rodzaju obrzęd, poprzedzony beatyfikacją (w 1619), i pierwsza kanonizacja zbiorowa. Papież ogłosił wówczas świętymi jednocześnie 6 osób. Oprócz Franciszka Ksawerego byli to: założyciel jezuitów Ignacy Loyola, Izydor Oracz (Agrykola; świecki), Filip Nereusz (Neri) – założyciel oratorianów i Teresa od Jezusa (z Ávili).
KAI
mat