6 kwietnia 2012

Prowadzony w Warszawie strajk głodowy przeciwko zmianom w programie nauczania, zostanie najprawdopodobniej zawieszony. To jednak nie koniec protestów. Pojawiają się również obywatelskie inicjatywy stanowiące alternatywę dla rządowych działań. 


Warszawska głodówka prowadzona jest przez byłych działaczy podziemia z „Solidarności” i NZS. Strajk rozpoczął się z chwilą gdy, ze względu na zły stan zdrowia głodujących, zakończono podobny protest w Krakowie. W czwartek krakowscy koledzy zwrócili się jednak do głodujących o przerwanie strajku na okres Świąt Wielkanocnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Protest przeciwko zmianom w programie nauczania zaproponowanym przez MEN, ruszy jednak z jeszcze większym impetem po Świętach. Byli działacze antykomunistycznej opozycji podjęli się organizacji Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. – Pierwsze spotkanie planujemy na połowę maja. Organizujemy biuro, które zajmie się działalnością komisji. Zapraszamy do współpracy naukowców i pedagogów. Naszym celem jest przygotowanie alternatywnego projektu zmian w systemie edukacji i programach nauczania – tłumaczy jeden z inicjatorów protestu Adam Kalita.

 

Powstanie również strona internetowa na której zbierane będą podpisy przeciwko zmianom w programie edukacji.

Protest byłych opozycjonistów jest znaczący ze względu na liczne wyrazy poparcia, jakie ich postulaty zyskały u przedstawicieli świata naukowego. Od kilku tygodni najrozmaitsze środowiska, w tym skupiające kadrę naukową polskich uczelni wyższych, wyrażają sprzeciw wobec zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Po historykach i politologach z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika protest wsparła Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Instytucie Historii PAN.

 

Liczne organizacje przygotowują się też do protestu pod hasłem „Stop fabryce idiotów”. – Mamy na razie deklaracje z około 50 szkół, które chcą wziąć udział w proteście. Kilkanaście z nich to gimnazja, pozostałe to szkoły średnie. Rozmawiamy również z nauczycielami z oświatowej „Solidarności” oraz harcerzami – relacjonuje Robert Winnicki, inicjator protestu. Do akcji obok Młodzieży Wszechpolskiej włączyli się przedstawiciele młodzieżówek Prawa i Sprawiedliwości oraz Prawicy Rzeczypospolitej, a także Solidarni 2010.

 

Akcje protestacyjne to reakcja na zmiany w programie nauczania, które decyzją rządu Donalda Tuska, mają zostać wprowadzone do polskich szkół w 2012 roku. Ich celem jest m.in. ograniczenie w szkołach ponadgimnazjalnych takich przedmiotów jak historia czy matematyka. Falę protestów zapoczątkowali w Krakowie byli członkowie opozycji antykomunistycznej.

 

Rząd nie reaguje jednak na coraz bardziej liczne protesty. Minister edukacji Krystyna Szumilas wystąpiła niedawno w Sejmie, gdzie w imieniu premiera Donalda Tuska broniła proponowanych przez rząd zmian.

 

Źródło: naszdziennik.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram