Armia francuska w dużym stopniu pozostaje wierna tradycji i tożsamości. Na tle reszty społeczeństwa wojskowi stanowią niewątpliwie społeczność znacznie bardziej przywiązaną do wartości niż przedstawiciele innych zawodów. Świadczy o tym m.in. pielgrzymka żołnierzy armii francuskiej. W tym roku wzięło w niej udział kilkanaście tysięcy osób. Aż 180 z nich przyjęło tego dnia chrzest święty.
Politycy niezbyt przychylnym okiem patrzą na pewien tradycjonalizm armii, ale liberalny demontaż jej wartości tworzyłby spore niebezpieczeństwo dla kraju, więc na razie wygrywa pragmatyzm. Trzeba jednak dodać, że pewne próby lewicowego „poprawiania” armii mają we Francji miejsce od dawna. Kilka lat temu „wytropiono” aferę z rzekomą ksenofobią w szkole oficerskiej, padają pomysły wprowadzenia większej „różnorodności” itp. Wojsko pozostaje jednak najmniej nadkruszonym takimi pomysłami fundamentem Francji. Można tu przypomnieć np. słynny list oficerów troskających się o przyszłość tego kraju, co skończyło się „czystkami” i „naganami”, ale odniosło swój skutek. W dodatku armia cieszy się nadal sporym zaufaniem społecznym.
Bycie oficerem to często tradycja pokoleniowa. Republice nie udało się też wykorzenić z szeregów wiary katolickiej. Dobrym przykładem jest nowy rekord chrztów żołnierzy, który padł w tym roku. 180 żołnierzy przyjęło chrzest w sanktuarium maryjnym w Lourdes podczas zorganizowanej w ten weekend 64. Pielgrzymki Wojskowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Udział w pielgrzymce wzięło w sumie ponad 15 tys. pielgrzymów z 37 różnych krajów. W ubiegłym roku chrzest przyjęło tam 120 katechumenów. W latach poprzednich chrzest przyjmowało kilkudziesięciu wojskowych. Żołnierze – pielgrzymi, także z Polski, modlili się w Lourdes o pokój i armijne braterstwo.
Pielgrzymka wojskowa ma swoje korzenie w 1945 roku. Wówczas europejscy żołnierze, którzy przeżyli II wojnę udali się do Lourdes, aby podziękować i modlić się o pojednanie francusko-niemieckie. W 1958 roku, dokładnie 100 lat po objawieniach Najświętszej Maryi Panny, organizowano liczne pielgrzymki zagraniczne do groty w Lourdes. Ksiądz prałat Badré, ówczesny dyrektor francuskiego katolickiego duszpasterstwa wojskowego, zaprosił wówczas przedstawicieli duszpasterstw z zagranicy i wojskowych z krajów obecnych w NATO na tradycyjną pielgrzymkę narodową.
To spotkanie na rzecz „pojednania narodów świata” poprzedziło słynne spotkanie generała Charlesa de Gaulle’a z kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem. Pielgrzymka wojskowa stanowi dla armii drugie co do ważności wydarzenie, po paradzie z okazji święta narodowego 14 lipca.
BD
WMa