2 marca 2014

Minister obrony narodowej Ukrainy w trybie natychmiastowym odwołał dowódcę marynarki wojennej Denisa Berezowskiego po tym jak ten nie podjął działań obronnych przed przejęciem przez Rosjan bazy wojskowej w Sewastopolu. Jednocześnie wszczęto przeciwko niemu postępowanie w związku z zarzutem zdrady.


Agencja Reuters poinformowała o nagraniu, na którym mianowany zaledwie wczoraj admirał ukraińskiej marynarki ślubuje wierność Krymowi, a nie Kijowowi. To spowodowało reakcję ministerstwa obrony narodowej Ukrainy, które uznało to za akt zdrady i pozbawiło Berezowskiego stanowiska. Nowym dowódcą floty mianowany został Serhij Hajduk. Jednocześnie zdementowano doniesienia mówiące o przechodzeniu ukraińskich oddziałów wojskowych na stronę Rosji.

 

W ciągu dnia kolejne urzędy oraz baza wojsk rakietowych na Krymie dostały się w ręce rosyjskich wojsk specjalnych. Przebywający tam żołnierze ukraińscy nie stawiali oporu i zostali rozbrojeni.

 

Kryzys ukraiński zaostrza się w związku z żądaniami państw NATO i Unii Europejskiej w stosunku do Kremla oraz nieprzejednaną postawą Rosji, której parlament wyraził zgodę na operację wojskową „w celu obrony obywateli rosyjskich na Ukrainie”.

 

Źródło: reuters, bbc.com

Tom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie