3 kwietnia 2024

Ukrócenie obecnej agentury czy zamach na organizacje obywatelskie? Słowacja bierze się za NGO-sy

(Flaga Słowacji, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: pxhere.com)

Słowackie NGO-sy obawiają się projektu ustawy wprowadzającej wymóg oznaczania organizacji otrzymujących darowizny z zagranicy w wysokości ponad 5 tys. euro rocznie jako „organizacji posiadających wsparcie zagraniczne”. Krytycy ustawy zaproponowanej przez partię koalicji rządzącej twierdzą, że projekt przypomina węgierską regulację o NGO, a celem jest zniszczenie organizacji pozarządowych, które patrzyły władzom na ręce.

Projekt zaproponowany przez partię z koalicji rządzącej SNS miałby zwiększyć transparentność organizacji pozarządowych. „Celem tej propozycji jest zwiększenie przejrzystości finansowania organizacji pozarządowych, co jest kluczowym elementem wzmacniania zaufania społecznego do organizacji pozarządowych w postaci publikowania informacji o darowiznach i darczyńcach, jeżeli ich kwota przekraczałaby kwotę jednorazową lub kumulacyjną określoną zgodnie z prawem” – napisano w uzasadnieniu nowelizacji prawa.

Przeciwnicy projektu regulacji przygotowanej przez Slovenská Národná Strana, przekonują, że jest on dyskryminujący i sprzeczny z prawodawstwem słowackim i unijnym.

Wesprzyj nas już teraz!

Organizacje pozarządowe korzystające z darowizn zagranicznych w wysokości wyższej niż 5 tys. euro – jednorazowo lub w przeciągu roku – musiałyby publikować dane darczyńców. Projektodawcy chcą całkowitego zniesienia przepisu dotyczącego anonimowości darczyńców.

Chociaż proponuje się oznaczanie organizacji otrzymujących datki z zagranicy w wysokości ponad 5 tys. euro rocznie jako „organizacji korzystających ze wsparcia zagranicznego”, to taki wymóg nie obowiązywałby w stosunku do NGO-sów korzystających wyłącznie z finansowania z programów unijnych.

Obawy budzi zapis o przymusowej likwidacji organizacji pozarządowych w przypadku naruszenia któregokolwiek z nowo proponowanych przepisów. W tym wypadku ogromne uprawnienia zyskałoby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Szef Izby Organizacji Pozarządowych i Rady Rządowej ds. Organizacji Pozarządowych Marcel Zając wskazuje, że projekt jest podobny do ustawy węgierskiej. Jego zdaniem, nowa regulacja nie zwiększy transparentności sektora organizacji pozarządowych, a jedynie je napiętnuje. Straszy także możliwością cofnięcia finansowania z funduszy unijnych, jak to miało miejsce w przypadku Węgier. W 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że węgierskie prawo jest niezgodne z prawem unijnym.

Projekt ma być poddany pod dyskusję w parlamencie w drugiej połowie kwietnia, po II turze wyborów prezydenckich. Peter Pellegrini – jeden z głównych kandydatów na prezydenta – zapowiedział, że nie miałby nic przeciwko podpisaniu ustawy określającej organizacje pozarządowe jako „zagranicznych agentów”.

Podobnie premier Robert Fico zapowiedział pod koniec marca, że „chce zakończyć współpracę z organizacjami pozarządowymi do lata tego roku”. Słowacki rząd nie stroni od ostrej krytyki organizacji pozarządowych, które mają być w znacznym stopniu finansowane z zagranicy – jak deklarował w lutym premier Fico.

W wywiadzie dla portalu Hlavná sprava, zapowiedział wprowadzenie „twardego rozwiązania w celu ochrony demokracji”. Uznał NGOsy za nielegalne i niewybieralne struktury finansowane z zagranicy, które infiltrują instytucje państwowe. W jego opinii, organizacje pozarządowe miały wykorzystywać „wszelkie możliwe środki”, aby rządząca koalicja nie wygrała wyborów. Uderzył między innymi w organizację Globsec, która przenosi się z Bratysławy do Pragi.

Fico ubolewał z powodu wpływów organizacji pozarządowych sponsorowanych przez George’a Sorosa, USA i Zachód.

Źródła: euractiv.com / spectator.sme.sk / seznamzpravy.cz

AS

Obrona kobiet i dzieci to „mizoginistyczna polityka”? Niemieckie media atakują prezydenta Dudę

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 135 428 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram