23 maja 2012

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie została zaprezentowana unikatowa strzelba dubeltówka „Colette á Varsovie” pozyskana przez Muzeum WP w holenderskim antykwariacie w Bredzie. Jest to unikatowy nabytek pozyskany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki hojności Pana Romana Kruszewskiego.


Dubeltówka, odprzodowa, z zapłonem igłowym konstrukcji Mikołaja Dreyse’go z połowy lat 30-tych XIX wieku, wykonana przez Egidiusza Colette w Warszawie ok. 1840 roku, sygnowana na szynie celowniczej inkrustowaną złotem inskrypcją „COLETTE A VARSOVIE”.

Wesprzyj nas już teraz!

Strzelba jest unikatowym okazem broni, w którym zastosowano nowatorski wynalazek Mikołaja Dreyse’go jakim jest zapłon iglicowy. Dalsze prace Dreyse’go, które zostały utajnione, doprowadziły do zbudowania karabinu ładowanego od tyłu z zamkiem tłokowo ślizgowo-obrotowym z igłą (iglicą) inicjującą zapłon naboju. Karabin ten przyjęty do uzbrojenia armii Prus w 1841 roku otworzył w historii uzbrojenia strzeleckiego epokę broni nowoczesnej.

Colette, rusznikarz i płatnerz pracujący w latach 20-tych XIX wieku w Arsenale Warszawskim, założył wspólnie z bratem Wilhelmem w 1827 roku Fabrykę Broni na Powązkach w Warszawie. W latach 1826-1827 wykonał prawdopodobnie pierwsze na ziemiach polskich okazy broni palnej z nowym wówczas zamkiem kapiszonowym dla Wielkiego Księcia Konstantego. W czasie powstania listopadowego produkował i remontował broń dla armii polskiej. Po powstaniu prowadził fabrykę na Powązkach w Warszawie oraz  pracownię i sklep rusznikarski przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Egidiusz Colette jako rusznikarz i konstruktor wykazywał dużą inwencję w stosowaniu nowych wynalazków i udoskonaleń w broni palnej, czego przykładem są broń kapiszonowa czy zbudowanie nowatorskiej iglicowej dubeltówki konstrukcji Dreyse’go i podjęcie jej produkcji dla rynkowych odbiorców. Świadczy o tym identyczna do pozyskanej dla Muzeum Wojska Polskiego dubeltówka, która znajduje się w kolekcji Muzeum Artylerii w Turynie podarowana tam w 1845 toku przez generała Wincentego Krasińskiego, zapewne zakupiona uprzednio w pracowni rusznikarskiej Colette’a.

 

Więcej o broni odprzodowej czytaj tutaj

 

 

Źródło: muzeumwp.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram