15 lipca 2023

Upał, wakacje… I co z tego?! Ubiór do kościoła ma być godny [RAPORT MODOWY PCh24]

(pixabay.com )

Wakacje to czas odpoczynku. Niestety często do potrzebnego nam relaksu dokładane jest – zupełnie niepotrzebnie – rozluźnienie. Chodzi tu o pozwalanie sobie „na więcej” w zakresie tak zachowań, jak i stroju. Nie dajmy się uwieść tej złej modzie. Pamiętajmy, że wakacje nie zwalniają nas z dobrych obyczajów. 

Przypominamy teksty PCh24.pl dotyczące stroju i godnego zachowania – nie tylko w kościele

Wybierasz się do kościoła? Bardzo dobrze, że w czasie wakacji nie zapominasz o Panu Bogu. Czas wolny i upał nie zwalniają Cię jednak z przyodziania godnego stroju. Pamiętaj, że w wielu krajach i kulturach bez stosownego stroju nie zostałbyś wpuszczony do świątyni. Zasady to i tak sprawa drugorzędna. Nade wszystko bowiem Twój ubiór winien być dostoswany do spotkania z Królem! I o tym pamiętaj!

Wesprzyj nas już teraz!

8 rzeczy, w które NIE WOLNO się ubrać do Kościoła. Nawet gorącym latem

Moda podsuwa nam różne pomysły na ubiór. Pamiętajmy, że to jak wyglądamy świadczy o nas. Nie dajmy sobie wmówić, że potargane spodnie to krzyk mody. Nic podobnego. To jedynie świadectwo upadku kultury.

To nieprzyzwoite nosić celowo wytarte ubrania

Parafrazując znane powiedzenie, można stwierdzić: pokaż jak się ubierasz, a powiem ci kim jestem”. W jaki sposób ubranie może służyć duszy? Zachęcamy do zapoznania się z tekstem:

„Pokaż mi jak się ubierasz a powiem ci kim jesteś”, czyli ubiór jako lustro epoki

Ciało – jak mówił Apostoł Paweł – jest przybytkiem Ducha Świętego (1 Kor 6, 19), dlatego nie można pozwolić na jego zhańbienie, należy o nie dbać oraz okrywać odpowiednim strojem. Ubiór ma podkreślać nasze pochodzenie – a jako katolicy jesteśmy przecież dziećmi Króla. Czy zatem naprawdę wszystko jedno, w co się stroimy na Jego ucztę?

O godnym ubiorze podczas spotkania z Panem [OPINIA]

Jesteś „tylko” turystą? Nie bierzesz udziału w liturgii? Sądzisz, że strój właściwy dla świątyni Cię nie obowiązuje? Jesteś w błędzie! Wkraczasz do Domu Pana. Nie ma taryfy ulgowej!

Nie bierzesz udziału w liturgii? Nie zwalnia cię to z odpowiedniego ubioru w kościele! Ks. Janusz Chyła o katolickim „dress code”

Ubiór, który nosimy, staje się częścią naszego „ja”, i wydaje o nas świadectwo. Zdradza wiele rzeczy, których nie chcielibyśmy mówić o sobie. Mówi, że ten człowiek jest bezmyślnym snobem, bez charakteru i próżnym. Tamten znów jest delikatny, opanowany i godny szacunku. Mowę ubioru słyszą ludzie. Ubieranie się dla jednego jest aniołem stróżem, dla drugiego zgorszeniem i trucizną duszy.

Szata zdradza sekrety człowieka. Mowę ubioru ludzie bowiem słyszą doskonale

Czy dla mężczyzny z naszego kręgu cywilizacyjnego istnieje jeszcze prócz garnituru jakiś inny strój godny i reprezentacyjny? Czy mamy jakieś inne odzienie, które odzwierciedlałoby choć trochę to, czego Zachód dokonał w dziedzinie udoskonalenia i uwznioślenia kultury codziennej, przepajając zwyczajne życie porządkiem, umiarem, schludnością, elegancją, a zarazem praktycznością, a ostatecznie duchem zakorzenionym w Ewangelii? Oczywiście istnieje tylko garnitur! Jest on bowiem dla dżentelmena tym, czym habit dla mnicha, sutanna dla księdza, czy mundur dla żołnierza!

Nie rezygnuj z garnituru!

Wakacje, urlop i… przyjdzie czas wrócić do pracy. Jaki strój wybrać? I czy to co na siebie założymy jest tylko kwestią gustu? Zachęcamy do lektury i dyskusji:

Spodnie, marynarka… To jak kobieta ubiera się do pracy, jest tylko kwestią gustu?

Jak więc się ubierać? Podpowiadamy zatem krótko i zwięźle o czym trzeba pamiętać:

8 rzeczy które trzeba wiedzieć o ubieraniu się – także na urlopie

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij