11 kwietnia 2021

USA: Szczepienia nie zabierają niepokoju. Nie wszyscy pracownicy zdalni chcą wracać do biur

„Od lęku przed zarażeniem koronawirusem po obawy przed utratą elastyczności uzyskanej podczas pracy w domu – jest wiele powodów, dla których wielu pracowników nie chce wracać do sposobu pracy sprzed pandemii” – pisze amerykański portal NBC News.

 

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych postępuje proces szczepień, pracodawcy coraz częściej zachęcają swoich pracowników aby wrócili do tradycyjnej formy pracy przed wprowadzeniem ogólnokrajowych lockdownów. Jak się jednak okazuje, nie jest to łatwe zadanie. Pracujący, w niektórych przypadkach już ponad rok na odległość, przeżywają różnego rodzaju trudności związane z powrotem do biura.

 

Jednym z najmniej szkodliwych, jest obawa przed utratą elastyczności i swobody jaką daje praca z domu. Jak podkreślają rozmówcy NBC, „nie tracimy czasu na dojazd i przyjazd z pracy, możemy w każdym momencie założyć pranie, wyprowadzić psa, oraz mamy więcej czasu na spędzanie go z bliskimi”.

 

Izolacja jednak odbija się szkodliwie przede wszystkim na zdrowiu psychicznym. Jak wynika z badań Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC) znacząco wzrasta liczba osób skarżących się po raz pierwszy w życiu na stany lękowe i zaburzenia depresyjne. „Niezależnie od swoich decyzji, eksperci twierdzą, że firmy powinny zdawać sobie sprawę, że szczepionki Covid-19 mogą nie wyeliminować niepokoju wśród pracowników” – zauważa NBC News, opierając swoje tezy o wnioski analizy przeprowadzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA).

 

Wynika z niego, że 49 proc. respondentów obawia się bezpośredniego kontaktu fizycznego po ustaniu pandemii. Podobne obawy wyraża aż 48 proc. już zaszczepionych pracowników zdalnych. „Wiemy, że mamy skuteczne szczepionki, ale nadal nie wiemy, jak długo działają. Nadal nie wiemy, jak skuteczne są one przeciwko innym wariantom koronawirusa. Nadal nie mamy szczepionek dla dzieci (…) Jest jeszcze wiele do rozwiązania” – potwierdza APA wskazując na niepewności związane z wpływem procesu szczepień na powrót do normalności.

 

Przykładowo, ponad 66 proc. pracowników koncernu Envoy, zajmującego się rozwiązaniami informatycznymi wyraziło w ankiecie obawy o zdrowie w związku z powrotem do biur. 48 proc. opowiedziało się za pracą hybrydową, natomiast 41 proc. jest gotowe zrezygnować z części wynagrodzenia aby nadal pracować w sposób zdalny.

 

Na niepokój związany z powrotem do pracy przed wpływają także obawy dotyczące ewentualnych problemów z interakcją i zachowaniami międzyludzkimi. „Niektóre z naszych umiejętności społecznych prawdopodobnie nieco zanikły” – podkreśla Brad Klontz, założyciel Financial Psychology Institute i profesor nadzwyczajny w dziedzinie psychologii finansowej w Heider College of Business na Uniwersytecie Creighton w Omaha w stanie Nebraska.

 

„Praca w domu była początkowo wyczerpująca. Potem jednak odnaleźliśmy się w jej rutynie (…) spodziewałbym się, że to samo będzie dotyczyć powrotu do biura” – przewiduje.

 

Źródło: nbcnews.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie