4 listopada 2019

USA: znaczący rozwój parafii, w których sprawuje się Mszę św. „trydencką”

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Servus Tuus [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] )

Amerykańskie parafie, w których posługują księża należący do Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, odnotowały znaczący rozwój. Powodem tego jest regularne sprawowanie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, potocznie określanej mianem „Mszy trydenckiej”.

 

Portal „Washington Examiner” zwraca uwagę, że znaczący rozwój parafii, w których sprawowana jest „Msza trydencka”, został odnotowany także wówczas, gdy obserwowano tendencję spadkową w innych, „zwyczajnych” parafiach. Do „tradycyjnych” parafii przyciąga m.in. piękno starej liturgii, sprawowanej w języku łacińskim. Bractwo Kapłańskie św. Piotra w USA podkreśla, że podczas Mszy św. trydenckich stale zauważa się wzrost liczby wiernych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Los Angeles Bractwo nie miało własnego kościoła aż do 2018 r. Pomimo tego, frekwencja na Mszach świętych w ciągu ostatniego roku wzrosła dwukrotnie. Szacuje się, że w każdej Mszy uczestniczy około 500 wiernych. Proboszcz parafii w Los Angeles, ks. James Fryar powiedział w rozmowie z „Washington Examiner”, że w ostatnim czasie był zmuszony nakazać sprawowanie dodatkowej, już czwartej w niedzielę, Mszy trydenckiej, ponieważ wierni nie mieścili się w kościele. Jak się okazało, dodatkowa liturgia sprawiła, że na Mszę przyszło 200 nowych osób.

 

Podobne zainteresowanie starą liturgią zaobserwowano w Neapolu na Florydzie. Parafia, w której sprawuje się Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego istnieje od dwóch lat. Każdej niedzieli uczestniczy w niej ok. 400 wiernych. W ostatnim roku odnotowano wzrost liczby wiernych o około 20 proc. Proboszcz parafii ks. James Romanoski powiedział, że ludzi pociąga stara liturgia i budowanie silnej wspólnoty w oparciu o nauczanie Kościoła i stosunek do „Mszy trydenckiej”. Ks. Romanowski dodał, że wierni przychodzą także na Msze sprawowane w dni powszednie.

 

„Washington Examiner” na swoich łamach przytacza historię jednego z wiernych, korzystających z posługi księży z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Chodzi o Grega Colkera, który w przeszłości był protestantem. Mężczyzna podkreśla, że z czasem się nawrócił i uczestniczył w życiu Kościoła, uczęszczając na Msze do przeciętnej parafii w USA. „Wcale nie szczególnie tradycyjnej, wcale nie szczególnie liberalnej” – precyzował.

 

Colker tłumaczy, że dopiero tradycyjna liturgia i pobożność, którą czerpie z posługi Bractwa Kapłańskiego św. Piotra sprawiły, że doświadczył wewnętrznej przemiany. Mszę trydencką opisał jako „coś, co uformowało się z serca Kościoła, aby uczynić nas lepszymi ludźmi”. Dodał, że nauczanie Kościoła i tradycyjna pobożność są jasne i użyteczne.

 

Także w innych częściach USA zauważono znaczący rozwój „tradycyjnych parafii”. W parafii w Coeur d’Alene w stanie Idaho, uczestnictwo w niedzielnych Mszach wzrosło w ostatnich dwóch latach o 29 proc. Jeszcze szybciej rozwija się wspólnota tradycjonalistów w Atlancie, gdzie odnotowano wzrost liczby wiernych o 30 proc., w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Amerykański portal zwraca również uwagę na popularność Bractwa Kapłańskiego św. Piotra jako wspólnoty wybieranej przez seminarzystów, przyszłych księży. W latach 2007-2012 każdego roku na kapłanów wyświęcano 10 kleryków. W latach 2013-2018 ta liczba wzrosła do 15. Doroczne raporty dostarczane przez „Washington Examiner” wskazują, że liczba parafii Bractwa potroiła się, licząc od 2008 roku i wynosi już 33 w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Przypomnijmy, że Bractwo Kapłańskie Bractwo św. Piotra zostało założone 18 lipca 1988 r.okuw opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii. Wkrótce po założeniu Bractwa, ordynariusz diecezji augsburskiej w południowych Niemczech, biskup Joseph Stimpfle, na prośbę kardynała Josepha Ratzingera erygował pierwszy dom Bractwa na terenie Sanktuarium Maryjnego w miejscowości Wigratzbad w Bawarii.

 

Duchowość formacji kapłańskiej w Bractwie skupia się wokół Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. Szczególnie wielką wagę przywiązuje się do wiernego przestrzegania tradycji liturgicznych i duchowych, zgodnie z wskazaniami Listu Apostolskiego Motu Proprio papieża Jana Pawła II Eccesia Dei adflicta. Za pełną zgodą Stolicy Apostolskiej oraz lokalnego biskupa, księża świadczą pełną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku.

 

Źródło: Washinton Examiner, fssp.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram