31 maja 2022

Von der Leyen przyleci w czwartek do Polski. Ma oficjalnie ogłosić zatwierdzenie KPO

(fot. flickr.com/EU2017EE Estonian Presidency)

W czwartek do Polski przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak przekazał wiceminister spraw zagranicznych, głównym celem wizyty jest oficjalne ogłoszenie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy.

Mateusz Morawiecki oświadczył w ubiegły czwartek w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i „stwierdziła, że stanowi ona wrota do Krajowego Planu Odbudowy”.

– Zakończyliśmy negocjacje „kamieni milowych”. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie „kamieni milowych” związanych z KPO – zapowiedział szef rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef MSZ potwierdził, że ogłoszenie zatwierdzenia wielomiliardowej pożyczki podczas odwiedzin von der Leyen jest już pewne. – Ta wizyta jest uzgodniona z panem premierem Mateuszem Morawieckim, który ją zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Sejmie. Nie byłoby tej wizyty, gdyby nie było uzgodnione, że zatwierdzenie KPO przez Komisję Europejską zostanie ogłoszone. To jest główny cel tej wizyty – wyjaśniał Piotr Wawrzyk.

Spełniliśmy warunki, które chciała, żebyśmy spełnili Komisja Europejska, więc z punktu widzenia naszych uzgodnień z Komisją Europejską nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wreszcie opinia Komisji o naszym KPO była pozytywna, a w efekcie, by Rada Unii Europejskiej mogła uruchomić środki z funduszy unijnych dla Polski – dodał wiceminister.

Jak przekazał zastępca Zbigniewa Raua, w środę KE na kolegium komisarzy zatwierdzi KPO, a w czwartek szefowa unijnej instytucji oficjalnie ogłosi decyzję Komisji podczas wizyty w Polsce.

Wiceszef MSZ zastrzegł jednocześnie, że osiągnięciu konsensusu w sprawie KPO mogą zaszkodzić działania europosłów z partii opozycyjnych. – Choć oczywiście jest jeszcze jedno zagrożenie – jak widać, politycy opozycji usilnie w tej chwili pracują, z tego co wiemy, zresztą chwalą się tym, pracują w Brukseli, by do tego nie doszło. Ale słowo zostało dane, warunki zostały spełnione, mamy nadzieję, że Komisja dotrzyma tego, do czego się zobowiązała – stwierdził Piotr Wawrzyk.

Pan prezydent Trzaskowski werbalnie wyraził to, o czym wiemy, że robią, a właściwie usiłują robić inni również politycy, przede wszystkim PO, przekonując, że ta ustawa, która została przyjęta nic nie zmienia w zakresie praworządności, że trzeba postawić jeszcze dodatkowe warunki, że trzeba po prostu zrobić wszystko, by pieniądze dla Polski nie zostały uruchomione – kontynuował.

Wawrzyk odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podczas sobotniej konferencji prasowej w Obornikach Śląskich pytany był m.in. o Krajowy Plan Odbudowy i o to, czy jego zdaniem Polska wywiąże się z zobowiązań wobec Komisji Europejskiej. Prezydent Warszawy ocenił, że uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym „na pewno nie wystarczy”. – Rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i jestem dobrej myśli, że Komisja Europejska będzie stawiała dodatkowe warunki, i że te warunki będą musiały być spełnione, żeby te pieniądze popłynęły do Polski, a one muszą popłynąć do Polski. Wszystkim nam na tym zależy, dlatego że nie może być tak, że społeczeństwo będzie płaciło rachunek za całkowicie nieodpowiedzialne działanie PiS – powiedział wówczas Trzaskowski.

W poniedziałek prezydent Warszawy napisał na Twitterze: „Dość kłamstw i manipulacji. Za opóźnienie pieniędzy z KPO odpowiedzialny jest wyłącznie PiS”. „Te pieniądze muszą trafić do Polski natychmiast – ale nie do partyjnych funkcjonariuszy, a do obywateli, między innymi za pośrednictwem samorządów”, dodał.

Wiceszef MSZ, pytany, jak skomentuje ten wpis, odpowiedział: – Cóż, jeśli nie ma się argumentów programowych, to szuka się pomocy za granicą. To jest niestety polityka polskiej opozycji od wielu już lat – stwierdził.

Piotr Wawrzyk spodziewa się, że senat, mimo że większość ma w nim opozycja, nie zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym, skoro ta uzyskała aprobatę KE i może doprowadzić do porozumienia pomiędzy Brukselą i Warszawą. Wyższa Izba Polskiego Parlamentu zajmie się prezydencką nowelizacją w najbliższą środę, podczas dodatkowego posiedzenia.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram