28 marca 2020

W czasie pandemii rząd wprowadza nowe, stałe uprawnienia dla mundurowych

(policja.gov.pl)

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa przekonała rząd do wprowadzenia nowych uprawnień dla polskich służb mundurowych. Niesubordynowani obywatele mogą spotkać się z karą grzywny i aresztem. Zmiany mają charakter nieokreślony.

 

Zmiany dotyczą art. 65a kodeksu wykroczeń brzmiącego: „Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

 

Ustawa nie przewiduje ograniczenia czasowego, więc można liczyć się z tym, że nowe przepisy wejdą na stałe do porządku prawnego. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, związkowcy policyjni już od dłuższego czasu domagali się wprowadzenia tego typu uprawnień w życie. Ich zdaniem usprawni to funkcjonowanie służb oraz podniesie jej autorytet.

 

Zdaniem cytowanych przez „Rzeczpospolitą” ekspertów, przepis jest bardzo ogólny i trudno o legalną definicję utrudniania lub uniemożliwienia czynności służbowych. Dodatkowo, mają wątpliwości czy przepis rzeczywiście usprawni działanie służb w czasie epidemii.

 

Źródło: rp.pl

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie