27 grudnia 2013

W Poznaniu zabiją dzwony – 95. rocznica powstania wielkopolskiego

(Powstańcy Wielkopolscy w okopach)

Uroczyste obchody Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się o godzinie 11. W całym regionie zawyją syreny, przypominające mieszkańcom o zwycięskim zrywie.

 

O 11 odbędą się również uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerują do kościoła farnego na Mszę Świętą o godzinie 12.45.

 

Na placu Wolności od godziny 14 planowane są  inscenizacje powstańcze. O 14.30 osoby zgromadzone na placu utworzą biało-czerwoną szachownicę i złożą przysięgę: „My Wielkopolanie, Przysięgamy pamiętać o odwadze naszych przodków, Kochać Ojczyznę i chronić wspólne dobro, Służyć Ziemi Wielkopolskiej i budować jej przyszłość. Pamiętamy i wytrwamy!”.

 

O 16.40 zabiją dzwony wszystkich poznańskich kościołów. Ma to być powrót do tradycji związanej z obchodzeniem godziny wybuchu powstania.

 

O 17.30 na poznańskim rynku kibice Lecha zaplanowali wielką iluminację ku czci pamięci walczących w powstaniu. Od 15.30-17.30 będzie można zobaczyć rekonstrukcje historyczne. Wstęp do Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie tego dnia darmowy.

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło w Poznaniu w wyniku niemieckich prowokacji, m.in. ostrzelania manifestacji polskiej na cześć Paderewskiego, który podczas przejazdu do Warszawy zatrzymał się w mieście. Doszło do starcia Straży Ludowej i oddziałów POW z żołnierzami niemieckimi. Walki rozszerzyły się na całe miasto, które do wieczora zostało niemal w całości opanowane przez Polaków. Był to początek powstania, które wkrótce objęło całą Wielkopolskę.

 

 

Źródło: gloswielkopolski.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie