29 czerwca 2020

W tym roku nie powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej. Minister Gliński podał powód

(Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, Fot. Jerzy Dudek / Forum)

„Nie będzie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, ani pomnika poświęconego tej bitwie w Warszawie”, informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

 

Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego taki stan rzeczy, to następstwo epidemii koronawirusa, która „pokrzyżowała plany związane z budową w Warszawie pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć przy placu Na Rozdrożu”. Wicepremier zapowiedział, że monument ten zostanie odsłonięty za rok. Dodał, że wprowadzono też zmiany do jego projektu, który został powiększony o jedną trzecią.

 

Niezależnie od uroczystości państwowych kilkadziesiąt samorządów zorganizuje 15 sierpnia własne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Udział w komitecie organizacyjnym zadeklarowało już 26 samorządów i instytucji samorządowych.

 

Organizatorzy planują uruchomienie serwisu BW1920.pl o charakterze edukacyjnym, zawierającego m.in. informacje o przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej, kalendarz wydarzeń historycznych oraz interaktywną mapę. Planują wydanie książki autorstwa prof. Grzegorza Łukomskiego oraz Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”. Zorganizują też wystawę.

 

„Samorządowcy mają nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. O jego powstaniu mówi się co najmniej od trzech lat. I nie ma pewności, kiedy będzie gotowe”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie