25 sierpnia 2016

O pojednanie wśród chińskich katolików zaapelował kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że w Chinach nie ma dwóch Kościołów katolickich – jednego wiernego papieżowi, drugiego podporządkowanego władzom.

Twierdzenie, że w Chinach istnieją dwa różne Kościoły nie odpowiada ani rzeczywistości historycznej, ani przeżywaniu wiary przez chińskich katolików. Chodzi raczej o dwie wspólnoty, obie pragnące żyć w pełnej komunii z następcą Piotra. Każda z nich niesie z sobą historyczny bagaż momentów wielkiego świadectwa i cierpienia, co mówi o złożoności i sprzecznościach tego olbrzymiego kraju. Kościół w Chinach ma postacie heroicznych świadków Ewangelii, rzekę świętości, często ukrytą lub wielu nieznaną – mówił hierarcha.

Wesprzyj nas już teraz!

Ujawnił, że „życzeniem Stolicy Apostolskiej” jest to, aby „w niedalekiej przyszłości obie te wspólnoty pojednały się, zaakceptowały, okazywały i przyjmowały miłosierdzie dla wspólnego głoszenia Ewangelii, które byłoby naprawdę wiarygodne”. – Papieżowi Franciszkowi leży na sercu przezwyciężenie napięć i podziałów z przeszłości, aby można było pisać nową kartę historii Kościoła w Chinach – zaznaczył kard. Parolin. Wyraził nadzieję, że taka droga budowania „przede wszystkim mostów braterstwa i komunii” stałaby się „wymownym przykładem dla całego świata”.

Watykański sekretarz stanu przyznał, że kontakty między Stolicą Apostolską i władzami Chin „są kontynuowane w duchu dobrej woli obu stron”. – Stolicy Apostolskiej szczególnie leży na sercu to, by chińscy katolicy mogli przeżywać w sposób pozytywny swą przynależność do Kościoła, a jednocześnie być dobrymi obywatelami i przyczyniać się do umacniania harmonii całego chińskiego społeczeństwa. A to dlatego, że katolicy w Chinach są w pełni Chińczykami, a zarazem w pełni katolikami – stwierdził hierarcha.

Jego zdaniem „droga wzajemnego poznania i zaufania” wymaga jednak od obydwu stron „czasu, cierpliwości i dalekowzroczności”. – Chodzi o znalezienie realistycznych rozwiązań dla dobra wszystkich – podkreślił kard. Parolin.

Słowa te mogą poważnie zaniepokoić przeciwników nowego wydania watykańskiej Ost-Politik. Według wielu z nich Watykan wraca do polityki ustępstw wobec komunizmu. Jednym z przeciwników takiego rozwiązania jest emerytowany biskup Hong Kongu, kardynał Joseph Zen Ze-kiun. Jego przejmujący list otwarty w tej sprawie cytowaliśmy przed kilkoma dniami. Można go przeczytać tutaj



KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 298 795 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram