9 października 2013

Watykan ostrzega biskupów przed pochopnymi „reformami”

(Abp. Robert Zollitsch, by Schwarzwälder at the German language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons)

Po ujawnieniu nowych wskazań duszpasterskich wydanych w archidiecezji fryburskiej, zalecających udzielanie sakramentów rozwodnikom, w tym także żyjącym w nowych związkach, Watykan ostrzega biskupów, by nie powodowali „zamętu”, podejmując reformy wyprzedzające decyzje Rzymu. Kwestia rodziny zostanie podjęta w trakcie najbliższego synodu biskupów.

Ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, w trakcie specjalnie zwołanej konferencji stwierdził, że problemy duszpasterskie związane z rodziną i małżeństwem będą tematem dyskusji synodalnej. Lokalne Kościoły nie powinny jednak w międzyczasie ogłaszać i rozpoczynać własnych reform, by nie wprowadzać przez to „zamieszania”. Choć nie wskazano na przypadek Fryburga, było to nawiązaniem do kontrowersyjnych wskazówek duszpasterskich, wydanych w tej archidiecezji.

Wesprzyj nas już teraz!

Ks. Lombardi ujawnił, że papież Franciszek wraz z biskupami pracować będzie nad zmianami duszpasterskimi. Wskazał także wagę „przeprowadzenia tej podróży w pełnej komunii ze wspólnotą Kościoła”. – Ojciec święty umieszcza troskę duszpasterską o rodzinę w samym sercu synodu, który zakłada także refleksję nad Kościołem Powszechnym – podkreślał. Tematem prac ma być także samo orzecznictwo kościelne dotyczące nieważności zawieranego małżeństwa oraz kwestie domagające się „szybkich rozwiązań”.

W nadzwyczajnej sesji synodu, która rozpocznie się w październiku 2014 roku, udział weźmie około 150 biskupów, w zwyczajnej sesji synodu poświęconego w roku 2012 nowej ewangelizacji udział wzięło 250 prałatów. Będzie to trzecia nadzwyczajna sesja od pontyfikatu Pawła VI, poprzednie dotyczyły relacji między biskupem Rzymu a krajowymi konferencjami biskupów oraz 20. rocznicy zakończenia drugiego soboru watykańskiego.

Informacji o udzielaniu sakramentów rozwodnikom w diecezji fryburskiej towarzyszyły mieszane reakcje. – To pokazywanie dróg, jakimi ludzie, którzy poważnie traktują swoją wiarę, mogą mieć ponownie dostęp do pełnego uczestnictwa w życiu Kościoła – powiedział Alois Glueck, przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików. Kardynał Reinherd Marx, wchodzący w skład utworzonej niedawno Rady Kardynałów, mających pomóc w opracowaniu reformy kurii rzymskiej, stwierdził, że nowe wskazania duszpasterskie wydane we Fryburgu to kolejny głos w „niedokończonej dyskusji”, która musi zostać zakończona, ale na poziomie Kościoła powszechnego. „Der Spiegel” zauważa za to, że te wskazania duszpasterskie nie stanowią dla niemieckiego Kościoła żadnej rewolucji. Ma to być, zdaniem dziennikarzy, „rokiem w kierunku zaakceptowania przez Kościół rzeczywistości i próbą pogodzenia katolickiej nauki z życiem wiernych”.

Jak podaje nbcnews.com, do tej pory niemieccy biskupi wielokrotnie zwracali się już do Watykanu w sprawie udostępnienia Eucharystii rozwodnikom, w tym osobom żyjącym w kolejnych związkach. Do tej pory stanowisko Stolicy Apostolskiej było niezmienne. Równocześnie, jak pokazuje praktyka duszpasterska, wskazania te były ignorowane przez wielu niemieckich duchownych.

źródło: catholicnews.com / triblive.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram