Papież Franciszek ustanowił nową Konstytucję apostolską Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej. W miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Na ich czele będą mogły stać również osoby świeckie.
„Dziś, 19 marca 2022 roku, w uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek promulgował tekst Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie, która wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Oznacza to zakończenie procesu, który rozpoczął się przed 9 laty, wraz z wyborem papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.
Jak zaznaczono, wraz z wejściem w życie nowej Konstytucji Apostolskiej zostanie całkowicie uchylona i zastąpiona Konstytucja Apostolska Pastor Bonus, kończąc w ten sposób reformę Kurii Rzymskiej. Jednocześnie zapowiedziano, że w poniedziałek 21 marca o godz. 11.30 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiona nowa Konstytucja Apostolska.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowy ustrój Kurii Rzymskiej polega na tym, że w miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Są to w kolejności:
- Dykasteria ds. Ewangelizacji
- Dykasteria ds. Nauki Wiary
- Dykasteria ds. posługi charytatywnej
- Dykasteria dla Kościołów Wschodnich
- Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
- Dykasteria do Spraw Świętych
- Dykasteria ds. Biskupów
- Dykasteria ds. Duchowieństwa
- Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
- Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia
- Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan
- Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego
- Dykasteria ds. Kultury i Edukacji
- Dykasteria ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka
- Dykasteria ds. Tekstów Prawnych
- Dykasteria ds. Komunikacji
W nowej Konstytucji Apostolskiej uwzględniono także nowe instytucje ustanowione w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka:
Radę ds. Gospodarki
Sekretariat ds. Gospodarki
Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej
Biuro Audytora Generalnego
Komisja do spraw zastrzeżonych
Komitet ds. Inwestycyjnych
W nowej konstytucji zaznaczono, między innymi, że każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Papieża, w którego imieniu działa z władzą delegowaną, wykonując swój munus primaziale. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć Dykasterii lub Organowi, biorąc pod uwagę jego szczególne kompetencje, uprawnienia do zarządzania i pełnioną funkcję.
Pewną ciekawostkę w tym dokumencie zauważa Fundacja św. Grzegorza Wielkiego. „Dziś w końcu została ogłoszona reforma Kurii Rzymskiej. Z interesujących nas rzeczy: Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wprost określoną kompetencję względem… formy nadzwyczajnej. Tak, to określenie wróciło, choć Traditiones custodes go nie używa” – czytamy na Facebooku fundacji.
Źródło: KAI, Facebook.com
WMa