11 grudnia 2024

Watykan: szopka z palestyńskimi akcentami zniknęła po proteście żydowskich środowisk

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.)

Odsłonięta przed paroma dniami szopka bożonarodzeniowa w Watykanie zniknęła z Auli Pawła VI, donoszą media. Stolica apostolska ugięła się pod krytyką Izraela oraz diaspory żydowskiej i pozbyła się dekoracji z charakterystycznym dla Arabów z Ziemi Świętej, ale i bojowników intifady, symbolu.

Tegoroczna szopka, wystawiona w Auli Pawła VI, nawiązywała do krwawych działań Izraela w trakcie oblężenia Palestyny. W odpowiedzi na ataki terrorystyczne żydowskie wojska obległy cały autonomiczny obszar, regularnie ostrzeliwując budynki cywilne i odcinając mieszkańców nawet od pomocy humanitarnej…

W wyrazie solidarności z doświadczoną ludnością arabską, Stolica apostolska wystawiła świąteczną dekorację pełną palestyńskich akcentów. Na okrągłym podeście można było zobaczyć wykonane z drewna oliwnego figury Matki Bożej i świętego Józefa. Rzeźba nowonarodzonego Zbawiciela – również drewniana – spoczywała zaś na palestyńskiej kefiji,. To tradycyjne nakrycie głowy Arabów, w Polsce znane szerzej jako „arafatka”. Ta potoczna nazwa wzięła się od nazwiska przywódcy Organizacji Wyzwolenia Palestyny – która od lat 60-tych przez wiele dekad prowadziła działalność terrorystyczną przeciwko izraelskim władzom i żydowskiej ludności.

Wesprzyj nas już teraz!

Nad sceną Narodzenia Pańskiego widać było przedstawienie gwiazdy betlejemskiej. Otaczał ją napis „Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis” (Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli) w łacinie i po arabsku. Dwa mniejsze napisy „Betlejem” i „Palestyna” przypominały miejsce przyjścia na świat Wcielonego Słowa.

Jak podaje serwis catholicherald.co.uk, dekoracja na zbliżającą się uroczystość Narodzenia Pańskiego nie utrzymała się długo. Szopka, wykonana przez palestyńskich artystów i przekazana Watykanowi przez rządzącą autonomią Organizację Wyzwolenia Palestyny, wywołała krytykę środowisk żydowskich i usposobionych przychylnie do Izraela. Z powodu kontrowersji, jakie wzbudziła instalacja, według medialnych doniesień, miała ona zostać usunięta.

Źródło: catholicherald.co.uk

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 26 652 zł cel: 500 000 zł
5%
wybierz kwotę:
Wspieram