Egzorcysta: New Age to szkodliwa strategia szatana, by skłonić ludzi do buntu przeciwko Bogu

New Age to „szkodliwa, destrukcyjna i stosunkowo skuteczna strategia szatana na obecne czasy, za której pomocą stara się on skłonić ludzi do buntu przeciwko Bogu poprzez subtelne oszustwo, ukryte pod płaszczykiem duchowości, tolerancji, empatii i dobrej woli”. To ostrzeżenie wygłoszone przez o. Andrésa Estebana Lópeza Ruiza, egzorcystę archidiecezji Meksyk i sekretarza Archidiecezjalnej Komisji ds. Egzorcyzmów.
Duchowny jest autorem artykułu opublikowanego na stronie internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (IAE). Jest to streszczenie referatu wygłoszonego na 15. Międzynarodowej Konferencji IAE, która odbyła się w Sacrofano pod Rzymem.
Ojciec Ruiz podkreślił, że New Age nie jest ustrukturyzowaną religią, lecz heterogenicznym zjawiskiem kulturowym. Proponuje ono „system doktrynalny, który zastępuje Boga w Trójcy Świętej bezosobową energią, Chrystusa symbolicznymi lub synkretycznymi postaciami, a łaskę technikami samozbawienia”.
Korzenie tego nurtu tkwią w zwodniczej teozofii Heleny Bławatskiej, Annie Besant i Alice Bailey, które swoimi dziełami promowały „nową globalną duchowość: teozoficzną, ezoteryczną, panteistyczną i gnostyczną”.
Autor identyfikuje dziesięć filarów systemu wierzeń New Age: synkretyzm, spirytualizm, subiektywizm, spirytyzm, energetyzm, panteizm, samoubóstwienie, animizm ekologiczny, ezoteryzm i pseudomistycyzm. Zakonnik ostrzega, że praktyki takie jak reiki, ezoteryczna joga, channeling i wzywanie „przewodników duchowych” stanowią „formy dostępu do bytów nadprzyrodzonych”. W obliczu tego zjawiska odpowiedź Kościoła musi być „doktrynalnie jasna, duchowo głęboka i duszpastersko współczująca”.
Źródło: KAI






