„Koszmar” lewicy we Francji. Przegrają wybory przez wewnętrzne podziały?

French_Flag_Flying.jpg
Francja, zdjęcie ilustracyjne / fot. Christopher Macsurak / Wikimedia Commons

We Francji rozpoczęła się przedwyborcza wojna partii lewicowych i rośnie szansa, że wystawią one wielu kandydatów, co w oczywisty sposób zmniejszy ryzyko zwycięstwa któregoś z nich. Szefowa Zielonych Marine Tondelier, która marzy o zjednoczonej lewicy w wyborach prezydenckich, nazywa to scenariuszem rodem z koszmaru – relacjonuje w poniedziałek „Le Monde”.

Sezon polityczny we Francji zaczyna się po inauguracji roku szkolnego. Tym razem jednak liderzy partii i kandydaci liczący na to, że będą reprezentować francuską lewicę rozpoczęli wojnę wcześniej. Na wiecach w Grenoble, Tuluzie, Drome, albo na antenie telewizyjnej politycy w ostatnich dniach zapowiadali udział w wyścigu wyborczym, zabiegali o sojuszników lub atakowali konkurentów – przekazuje dziennik.

Szef skrajnie lewicowej partii Francja Nieujarzmiona (LFI) Jean-Luc Melenchon w Chateauneuf-sur-Isere, na południu kraju, wystąpił w niedzielę przed tłumem zwolenników, który według organizatorów wiecu miał liczyć 10 tys. osób.

Zróbmy to razem!

„Zwycięstwo jest możliwe” – skandował Melenchon, który ma w sondażach największe poparcie wśród kandydatów lewicy i uważa, że nie musi już dezawuować innych lewicowych polityków. Zaatakował więc kandydatów centrowych i starał się zabiegać o głosy zwolenników partii Zielonych – podaje dziennik.

Tego samego dnia Raphael Glucksmann, eurodeputowany, polityk centrowej lewicy i współprzewodniczący partii Miejsce Publiczne (Place Publique), ogłosił w telewizji start w wyborach prezydenckich i rzucił rękawicę Melenchonowi. Zapowiedział też udział w prawyborach organizowanych w październiku przez Partię Socjalistyczną (PS).

Marine Tondelier zebrała zwolenników Zielonych w ramach tzw. letniego uniwersytetu swej partii w Grenoble, od 20 do 22 sierpnia. - Dziś nie mam ochoty prowadzić kampanii z Jean-Lukiem Melenchonem lub Raphaelem Glucksmannem, mam ochotę prowadzić kampanię ekologiczną – oświadczyła.

Były prezydent, socjalista François Hollande wysyła wyraźne sygnały, że zamierza kandydować. Wkrótce ukaże się jego książka „Nowy świat, nowa lewica”, a on sam weźmie udział w debatach z politykami partii centrowych.

Fabien Roussel, szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF), wykorzystał letni uniwersytet swej formacji, by ogłosić start w wyborach, ale plan ten musi PCF jeszcze zatwierdzić w głosowaniu 6 września. Kłopot jego partii, bliskiej związkom zawodowym, polega na tym, że nie wciąż nie sformułowała swego programu.

Jeśli nawet Glucksmann wygra prawybory socjalistów, zderzy się z Hollandem – prognozuje Manuel Bompard z partii LFI.

W sytuacji, w której prawica reprezentowana przez Marine Le Pen i szefa jej partii, Zjednoczenia Narodowego, Jordana Bardellę, cieszy się komfortową przewagą w sondażach, podziały na lewicy mogą zniweczyć jej szanse wyborcze – podkreśla „Le Monde”.

W innym poniedziałkowym artykule dziennik zwrócił uwagę, że prawdopodobnie aż 32 polityków będzie kandydować w wyborach, spośród których 24 już zadeklarowało, że na pewno weźmie w nich udział.

Reuters podał wcześniej, że sondaże wskazują, iż Melenchon zmierzy się w II turze wyborów prezydenckich w 2027 roku z Le Pen i zdecydowanie z nią przegra.

Źródło: PAP

chrzest.jpg
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Francja: tysiące dorosłych proszą o chrzest. Kościół w Paryżu odpowiada na wzrost katechumenów

Biskupi prowincji kościelnej Paryża opublikowali dokument roboczy („Instrumentum laboris”) przygotowujący Prowincjonalne Zgromadzenie Kościelne, które w latach 2026-2027 będzie poświęcone młodym i dorosłym proszącym o chrzest oraz nowo ochrzczonym i bierzmowanym. Dokument ma pomóc wspólnotom odpowiedzieć na bezprecedensowy wzrost liczby katechumenów we Francji. 74-stronicowy tekst, zatwierdzony pr...Czytaj dalej
Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: