Przewodniczący episkopatu Hiszpanii przypomina o godnym uczestnictwie w Eucharystii

Uczestnictwo w Eucharystii wymaga odpowiedniego przygotowania duchowego, obejmującego modlitwę, refleksję nad czytaniami liturgicznymi oraz rachunek sumienia – stwierdził w opublikowanym 1 czerwca liżcie pasterskim arcybiskup Valladolid i przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, abp Luis Argüello.
Hierarcha zwraca uwagę, że Kościół katolicki w okresie po Wielkanocy przypomina wiernym o centralnym znaczeniu Eucharystii i niedzieli w życiu chrześcijańskim. W związku z obchodami Niedzieli Trójcy Świętej oraz uroczystości Bożego Ciała podkreśla, że Eucharystia stanowi „ofiarę, ucztę i rzeczywistą obecność” Chrystusa oraz wezwanie do życia we wspólnocie i misji.
Wskazuje, że uczestnictwo w Eucharystii wymaga odpowiedniego przygotowania duchowego, obejmującego modlitwę, refleksję nad czytaniami liturgicznymi oraz rachunek sumienia. Podkreśla również znaczenie sakramentu pokuty jako drogi do pełnego uczestnictwa w Komunii Świętej.
Jeśli nasza sytuacja lub stan życia jest nie do pogodzenia z pełną komunią z Panem i Jego Kościołem z powodu uczestnictwa w grzesznym związku, w nadużyciach wobec innych osób, czy to w sferze ekonomicznej, zawodowej, czy też w sferze psychologicznej lub emocjonalnej, albo publicznie broniąc stanowisk sprzecznych z moralnością chrześcijańską, nie możemy przystąpić do Komunii św. bez stanowczej decyzji o zmianie życia i naprawieniu szkody spowodowanej przez naszą grzeszną sytuację – mówi.
Podobnie jest w przypadku, gdy związek małżeński uległ rozpadowi, a osoby, które go tworzyły, żyją w nowym związku małżeńskim. Osoby te, które nadal należą do Kościoła, muszą wiedzieć, że ten rozpad sakramentu Przymierza uniemożliwia Komunię eucharystyczną; mogą uczestniczyć w liturgii, jak również w życiu Kościoła w wielu aspektach, ale przyjmowanie Komunii Świętej nie jest możliwe. Ból związany z brakiem Komunii św. powinien wzbudzić pragnienie poszukiwania rozwiązania, które szanuje znaczenie obu sakramentów: małżeństwa i Eucharystii. Dlatego musimy przygotować się do celebracji Eucharystii, zbadać nasze sumienie, przyjrzeć się naszemu stylowi i stanowi życia, aby były one spójne z pełną komunią, jaką oznacza uczestnictwo w Eucharystii poprzez przyjmowanie Ciała Pańskiego – dodaje abp Argüello.
W swym liście zwróca uwagę na potrzebę przeżywania Eucharystii w atmosferze ciszy, adoracji i wspólnoty oraz na odpowiedzialność wiernych za przenoszenie jej przesłania do codziennego życia poprzez przebaczenie, troskę o dobro wspólne i budowanie braterstwa.
Podkreśla także, iż uroczystość Bożego Ciała ma inspirować wiernych do publicznego świadectwa wiary i pogłębiania kultu Eucharystii. Tegoroczne obchody, organizowane z udziałem Ojca Świętego w Hiszpanii, mają stać się okazją do odnowienia przywiązania do „Tajemnicy wiary” i oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa.
Źródło: KAI






