Przyjaciel Netanjahu oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości? MTK miał uruchomić tajne postępowanie

Minister finansów izraela Becael Smotricz miał zostać objęty tajnym postępowaniem przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Podobnie jak w przypadku Benjamina Netanjahu, izraelski polityk został oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości podczas trwającej od 2023 r. ofensywy w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w południowym Libanie.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Smotricz oświadczył, że „próby narzucenia nam (władzom Izraela) polityki »samobójstwa bezpieczeństwa« poprzez sankcje i nakazy aresztowania nie odniosą skutku” - podał portal izraelskiej telewizji i24 News. Minister dodał, że wydawane nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina stanowią „deklarację wojny”.
Jak przekazał brytyjski portal Middle East Eye, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Biuro Prokuratora MTK złożyło w zeszłym miesiącu wniosek o wydanie tajnego nakazu aresztowania izraelskiego ministra finansów w związku z domniemanymi zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości popełnionymi na Palestyńczykach na okupowanym Zachodnim Brzegu. Biuro MTK odmówiło komentarza w sprawie, powołując się na zasadę niejasności postępowania przygotowawczego.
W listopadzie 2024 r. MTK wydał nakazy aresztowania premiera Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Gallanta. Wniosek o wydanie nakazów złożył w maju 2024 r. prokurator MTK Karim Khan, twierdząc, że obaj politycy są odpowiedzialni za popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w związku z działaniami Izraela podczas wojny w Strefie Gazy.
Smotricz, lider partii Religijny Syjonizm, jest autorem licznych skandalicznych wypowiedzi, które wywołały oburzenie na arenie międzynarodowej. W 2024 r. polityk usprawiedliwiał zabijanie palestyńskich cywilów słowami: „Nie ma półśrodków… Rafah, Dajr al-Balah, Muchajjam an-Nusajrat – całkowita zagłada. „Wytępisz imię Amaleka spod nieba”. Nie ma dla nich miejsca pod słońcem”.
W odpowiedzi na zarzuty dotyczące celowego głodzenia mieszkańców Gazy, Smotricz zasugerował, że głodzenie palestyńczyków może być „moralne i uzasadnione”. - W dzisiejszym świecie nie możemy prowadzić wojny. Nikt nie pozwoliłby nam wywołać śmierci głodowej 2 mln cywilów, nawet gdyby było to uzasadnione i moralne, dopóki nie wrócą nasi zakładnicy - powiedział podczas konferencji prasowej w sierpniu 2024 r.
Innym razempolityk wspomniał, że należy odciąć dostawy prądy, wody i żywności do Gazy. „Ci, którzy nie zginą od kul, umrą z głodu lub się poddadzą” - powiedział w 2025 r.
Źródło: PAP / dziennik.pl / X / klubjagiellonski.pl
PR






