W Polsce „nie ma monarchii, lecz demokracja” – absurdalny komentarz Zełenskiego

mid-epa13049937.jpg
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Po odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta Karola Nawrockiego politycy ukraińscy prześcigają się w okazywaniu swego niezadowolenia. Głos po raz kolejny zabrał Wołodymyr Zełenski, odgryzając się polskiej Głowie Państwa.

Ukraiński przywódca w rozmowie ze stacją TSN pozwolił sobie na krytyczne uwagi pod adresem prezydenta Nawrockiego, który na mocy swoich prerogatyw odebrał mu najwyższe polskie odznaczenie, które wcześniej ku oburzeniu wielu Polaków nadał mu były prezydent Andrzej Duda.

- Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera Donalda Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski, dodając do tego absurdalną uwagę, że w Polsce „nie ma monarchii, lecz demokracja”.

Zróbmy to razem!

Reakcję prezydenta Nawrockiego na gloryfikowanie przez Ukraińców na poziomie państwowym nazistowskich kolaborantów i ludobójców Zełenski określił jako przejaw... „nienawiści”. Stwierdził, że „na nienawiści nie można osiągać politycznych korzyści, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi to do pogorszenia relacji między narodami”.

​- To jest to samo, co robił Orban. To zła droga. Uważam, że źle się to skończy – odgrażał się ukraiński polityk.

Ujawnił też przy tej okazji, że podczas pierwszego osobistego spotkania z Karolem Nawrockim, polski prezydent wręczył mu książkę poświęconą ludobójstwu na Wołyniu dokonanemu przez ukraińskich szowinistów na Polakach. To również nie spodobało się ukraińskiemu przywódcy. 

​- Przyjechałem do niego, a jego prezentem dla mnie przy powitaniu była książka o tragedii wołyńskiej. Nigdy o tym nie mówiłem. Nie mówiłem o tym ludziom. Spokojnie z tym żyłem. Teraz mówię o tym otwarcie, ponieważ podejmuje działania, które uważam za niewłaściwe – powiedział.

Źródło: wydarzenia.interia.pl

FO

forum-1091761368-2.jpg
Wołodymyr Żeleński, fot. Piroschka Van De Wouw / Reuters / Forum

Wołodymyr Zełenski odsyła Order Orła Białego i drwi z jego znaczenia

Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcie, z którego wynika, że przyznany mu w 2022 roku Order Orła Białego został odesłany na adres Kancelarii Prezydenta RP. To konsekwencja decyzji prezydenta Karola Nawrockiego, który zdecydował o odebraniu Zełenskiemu tego najważniejszego polskiego odznaczenia. Na portalu X.com, prezydent Ukrainy opublikował wpis wskazujący na to, że odesłał do Polski Or...Czytaj dalej
Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: