Polacy otrząsają się z ukrainofilii. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Gloryfikacja zbrodniarzy z OUN-UPA, a także odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zelenskiemu Orderu Orła Białego wpłynęło drastycznie na stosunek Polaków do Ukraińców.
IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zadał pytanie, czy w związku ze sporem o historyczną rolę UPA i odebraniem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego stosunek do Ukraińców uległ zmianie? Tak, na gorsze – wskazało 33,6 proc. respondentów, tak, na lepsze – 1,8 proc., pozostanie bez zmian – odpowiedziało 60,7 proc., a nie ma zdania na ten temat – 3,8 proc.
Z sondażu wynika, że najbardziej zdanie o Ukraińcach pogorszyło się wśród zwolenników opozycji – 45 proc., oraz niegłosujących – 36 proc. wskazań.
Co bardziej niepokojące, skandaliczne prowokacje Zełenskiego, przywracające pamięć o siepaczach i ideologach zbrodniczego ukraińskiego nacjonalizmu, zdają się nie dotykać wyborców obecnej koalicji. To głównie mieszkańcy dużych miast, przedstawiciele pokolenia Z oraz osoby z wyższym wykształceniem. Jak podkreśla IBRIS, wiadomości o świecie przeważnie czerpią oni z tygodników (74 proc.) oraz radia i Faktów TVN (po 69 proc. wskazań).
Osoby te deklarują poglądy lewicowe (80 proc.), w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. głosowali na Nową Lewicę (87 proc.), a w wyborach prezydenckich postawili na Adriana Zandberga (100 proc.) lub Rafała Trzaskowskiego (84 proc.).
Źródło: rp.pl
PR








