Odebranie orderu Zełenskiemu. Co na ten temat myślą Polacy?

W zeszłym tygodniu prezydent Karol Nawrocki odebrał Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego, nadany mu w 2023 r. przez Andrzeja Dudę. Decyzja jest odpowiedzią na gloryfikację zbrodniczych formacji OUN-UPA przez prezydenta Ukrainy, a dotyczy bezpośrednio nadania elitarnej jednostce wojskowej imienia „Bohaterów UPA”.
Według badania SW Research dla Onetu, opinie Polaków na temat decyzji Nawrockiego są podzielone. Respondentom zadano pytania na temat możliwych konsekwencji tak zdecydowanego kroku. Największa grupa respondentów – 36,4 proc. – uważa, że taka decyzja wzmocniłaby pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Niewiele mniej, bo 32 proc., odpowiedziało, że trudno powiedzieć, jaki byłby jej wpływ.
Z kolei 31,6 proc. badanych jest zdania, że odebranie najwyższego polskiego odznaczenia prezydentowi Ukrainy osłabiłoby pozycję Polski w relacjach międzynarodowych.
Sondaż SW Research na zlecenie Onetu został zrealizowany 24 czerwca 2026 r. metodą (CAWI). W ramach badania przeprowadzono 810 ankiet na ogólnopolskiej próbie dorosłych.
Źródło: dorzeczy.pl
PR







