24 czerwca 2016

Większość mieszkańców Naddniestrza chce przyłączenia republiki do Rosji. Tak twierdzi Wszechrosyjski CBOP

(By Julian Nitzsche (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Sondaż przeprowadzony przez Wszechrosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej  w pierwszym tygodniu czerwca pokazał, że aż 86 procent respondentów chce przyłączenia Naddniestrza do Rosji. 9 procent chciałoby niezależności Naddniestrza, 2 procent przyłączenia do Mołdawii, a niecały procent (co zrozumiałe) – do Rumunii.

 

Sondaż przeprowadzono na terenie wszystkich jednostek administracyjnych Naddniestrza.

Ciekawie wygląda także sondaż narodowościowy. W roku 1989 do narodowości mołdawskiej przyznawało się 40 proc. mieszkańców, w roku 2004 – 32 proc., obecnie – poniżej 28 proc. Rosjan natomiast w 1989 było około 24 proc., teraz ich liczba w Naddniestrzu wzrosła powyżej 30 proc. Na stabilnym, dość wysokim poziomie pozostaje liczba mieszkańców  o narodowości ukraińskiej (od 1989 roku – 28-29 proc.), Zmiany na narodowościowej mapie tego wąskiego pasa nad Dniestrem powodują, że raz po raz dochodzi w Naddniestrzu do prób organizowania referendum niepodległościowego oraz akcji zbierania podpisów o przyłączenie republiki do Rosji.

 

Wiosną 2014 roku naddniestrzańscy deputowani prosili Moskwę, by Kreml zajął się odpowiednią ustawą, która umożliwiłaby przyłączenie Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej. Efekt był jednak taki, że Moskwa zapomniała o rodakach z Naddniestrza, dokonując w tym czasie aneksji Krymu.

 

Źródło: lenta.ru

ChS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie