17 maja 2019

Wikariusz generalny Spiry: dopuśćmy kobiety do diakonatu

(Zdjęcie ilustracyjne fot. EIDON/MAXPPP / FORUM)

Wikariusz generalny niemieckiej Spiry ks. Andreas Sturm uważa, że Kościół katolicki powinien wprowadzić diakonat kobiet. Fakt, że w minionych wiekach czegoś takiego nie było, nie ma dla niego znaczenia. Kapłan przekonuje też, że ma poparcie swojego biskupa.

 

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się obecnie wielka dyskusja nad przyszłością Kościoła. Obok takich kwestii jak oddanie części władzy biskupów w ręce świeckich, celibat czy moralność seksualna, dotyczy także roli kobiet. Część hierarchów uważa, że powinno się dopuścić je do święceń diakonatu.

 

W minioną sobotę progresywne grupy świeckich rozpoczęły akcję „Maria 2.0”, polegającą na  „strajku kościelnym”. Uczestniczące w nim kobiety zobowiązały się nie przekraczać przez tydzień progu kościołów. Inicjatywa domaga się otwarcia dla kobiet diakonatu, prezbiteriatu i episkopatu. Rzecz „ze zrozumieniem” przyjął między innymi wiceszef episkopatu, bp Franz-Josef Bode.

 

Teraz z poparciem diakonatu kobiet wystąpił wikariusz generalny diecezji Spiry, ks. Andreas Sturm. Jak powiedział w rozmowie z rozgłośnią SWR, doskonale rozumie „wściekłość, smutek i zniecierpliwienie” kobiet, które od dziesięcioleci zabiegają o dopuszczenie ich do święceń. Według kapłana „Kościół musi się poruszyć”, zarówno w samej Spirze, jak i w Rzymie. Ks. Sturm zadeklarował, że jeszcze w tym roku dwa z sześciu najważniejszych urzędów kierowniczych w diecezji zostanie obsadzonych przez kobiety.

 

Kapłan dodał, że nawet jeżeli w minionych stuleciach nie było nigdy wyświęcania kobiet na diakonisy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz się to zmieniło; jego zdaniem w starożytności było bowiem inaczej. Ks. Sturm zapewnia, że jego poglądy mają poparcie biskupa Spiry, Karla-Heinza Wiesemanna.

 

Kilka dni temu papież Franciszek ogłosił, że sprawa diakonatu kobiet musi być dalej przedmiotem debaty. W 2016 roku prace rozpoczęła powołana przezeń specjalna komisja mająca zbadać, jak wyglądała posługa diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Ojciec Święty zapoznał się już z finalnym raportem tego gremium i stwierdził, że nie ma jeszcze w tej materii żadnego konsensusu.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie