10 marca 2015

Władimir Putin chce handlować z południem Europy. Skusi Włochów i Greków?

(Kremlin.ru [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)

Prezydent Rosji Władimir Putin próbuje przekonać przedstawicieli południowych państw członkowskich UE do poluzowania sankcji. W tym celu spotyka się z liderami lewicowych rządów i za pośrednictwem swoich ministrów przedstawia oferty współpracy.

 

W zeszłym miesiącu prezydent Władimir Putin spotkał się z przywódcami czterech lewicowych rządów z Unii Europejskiej i wezwał ich do prowadzenia względem Rosji polityki niezależnej od Brukseli. Zaproponował także ożywienie handlu żywnością, zwłaszcza wędlinami, nabiałem i owocami.

 

Rosja – po nałożeniu przez Stany Zjednoczonych i Unię Europejskich sankcji za aneksję Krymu – wstrzymała import żywności z bloku 28 państw europejskich. Zakaz wyrządził poważne szkody głównym eksporterom tych produktów do Rosji: Włochom, Grekom, Cypryjczykom i Węgrom. Rosyjska Służba Celna poinformowała w piątek, że import rosyjski spadł od początku roku aż o 37 procent.

 

Europejscy ministrowie spraw zagranicznych podczas spotkania w Rydze, które odbyło się w miniony piątek, mieli zadecydować, czy sankcje wobec Rosji rozszerzyć czy też poluzować. Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozważają nałożenie ograniczeń wizowych na prominentnych polityków i biznesmenów rosyjskich. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma zapaść przed szczytem zaplanowanym na 19 marca.

 

17 lutego rosyjski prezydent przekonywał premiera Viktora Orbana do prowadzenia względem Rosji bardziej samodzielnej polityki i ożywienia relacji ekonomicznych. W zeszłym tygodniu urzędnicy Kremla ujawnili, że szukali sposobów, aby przekonać Grecję do wyłamania się z sankcji i przywrócenia eksportu owoców. Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew przyznał, że odpowiedni wniosek w tej sprawie został złożony przez rosyjskiego urzędnika ministerstwa rolnictwa w zeszłym miesiącu.

Grecja w ostatnich latach eksportowała do Rosji 20 tys. ton truskawek i do 60 tys. ton brzoskwiń. Od ubiegłorocznego zakazu importu żywności, grecki eksport do Rosji skurczył się o 40 proc. Grecki wiceminister rolnictwa Panagiotis Sguridis potwierdził, że rosyjscy urzędnicy złożyli mu ofertę współpracy i zamierzają znieść zakaz na import greckiej żywności. Amerykanie obawiają się osłabienia europejskiej jedności w kwestii sankcji.

 

Władimir Putin gościł ostatnio cypryjskiego prezydenta Nikosa Anastasiadisa i premiera Włoch Matteo Renzi. Rosyjski prezydent ostrzegł cypryjskiego lidera przed nierozsądną polityką Unii Europejskiej, która ryzykuje utratę przewagi konkurencyjnej na rynku na rzecz amerykańskich eksporterów. Putin, witając w Moskwie szefa włoskiego rządu, podkreślił, że Rzym pozostaje „uprzywilejowanym partnerem” handlowym Rosji.

 

Źródło: washingtontimes.com, AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie