7 kwietnia 2017

Władze Poczdamu nie wykluczają, że po odbudowie zabytkowego zboru powstanie w nim meczet

(Zdjęcie ilustracyjne. fot.REUTERS/Danish Ismail/FORUM)

W Poczdamie toczy się debata nad odbudową zniszczonego kościoła garnizonowego. Brandenburska minister kultury nie wyklucza, że mógłby zostać zamieniony w meczet. Wcześniej kościół w świątynię Allaha zamieniono już w Hamburgu.

 

Trzeba zastanowić się nad „alternatywnymi i niekonwencjonalnymi możliwościami wykorzystania bryły kościelnej” – powiedziała w rozmowie z ewangelickimi mediami Poczdamu Martina Münch, lewicowa minister kultury Brandenburgii. Jak wyjaśniła, w Poczdamie potrzebny jest meczet i nie można decydować się na żadne „krótkoterminowe rozwiązania”. Stąd taka właśnie propozycja.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ewangelicki kościół garnizonowy w Poczdamie powstał w XVIII wieku i uchodził za perłę architektury barokowej. Został częściowo zniszczony w czasie nalotów brytyjskiego lotnictwa w kwietniu 1945 roku. Choć wykorzystywano go jeszcze później podczas protestanckich nabożeństw, komunistyczne władze w Niemczech zdecydowały o całkowitym zburzeniu świątyni, uznając go za symbol niemieckiego militaryzmu. W 1933 roku w tej świątyni odbyło się pierwsze posiedzenie Reichstagu zdominowanego przez NSDAP. W późniejszej propagandzie nazistowskiej często wykorzystywano zdjęcia z tego wydarzenia, co komunistom w NRD dało asumpt do zburzenia świątyni.

 

Władze Brandenburgii i samego Poczdamu od dawna zastanawiają się nad wykorzystaniem świątyni po jej odbudowie. Ewentualna zamiana w meczet nie byłaby w niemieckiej polityce religijnej żadnym przełomem.

 

Wcześniej zbór w meczet zamieniono już w Hamburgu. W znanym jako Kapernaumkirche zborze ewangelickim od 2002 roku nie sprawowano już żadnych celebracji liturgicznych. W 2012 roku nieruchomość kupiła islamska organizacja Al-Nour. Teraz na wieży budowli widnieje złoty napis „Allah” a muzułmanie cieszą się posiadaniem największego meczetu w północnych Niemczech.

 

W przeszłości nieużywane kościoły w Niemczech zamieniano raczej w różnego rodzaju gmachy użyteczności publicznej, na przykład w przedszkola, lub przekazywano je innym denominacjom chrześcijańskim. Zasadniczo zarówno Kościół katolicki w Niemczech jak i wspólnoty protestanckie są przeciwne tworzeniu meczetów w opuszczonych kościołach.

 

Źródła: domradio.de, katholisch.de

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram