17 lipca 2023

Wojna z tradycyjną Mszą świętą trwa. Dwa lata „Traditionis custodes”

((Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli))

Papież Franciszek wypowiedział katolickiej tradycji liturgicznej wojnę. W motu proprio Traditionis custodes zapowiedział, że Msza trydencka ma zostać całkowicie zlikwidowana. W ciągu dwóch lat, które minęły od 16 lipca 2021 roku, ofensywa tylko się zaostrzyła, a najnowsze decyzje Franciszka wskazują, że zamierza zrealizować swój cel do końca.

O drugiej rocznicy ogłoszenia motu proprio Traditionis custodes mówił w programie „Na Straży” PCh24 TV red. Paweł Chmielewski.

Jak przypomniał, Franciszek planował uderzyć w liturgię trydencką przez wiele lat. Już w roku 2017 główny architekt przyszłego Traditionis custodes, prof. Andrea Grillo z Uniwersytetu św. Anzelma w Rzymie, zapowiedział, że Jorge Mario Bergoglio zamierza „odwołać” decyzje Benedykta XVI dotyczące Mszy trydenckiej, czeka tylko, aż były papież umrze. Jako że Franciszek nie mógł się tego doczekać, postanowił działać – i w 2021 roku ogłosił swój dokument.

Wesprzyj nas już teraz!

Chmielewski wskazał, że najistotniejszą jego częścią nie jest wcale ten czy inny zakaz, jak na przykład restrykcje dotyczące udzielania zgody na odprawie Mszy trydenckiej kapłanom wyświęconym po 16 lipca 2021. To, co najważniejsze, zawarte zostało na samym początku motu proprio – oraz w liście dołączonym do dokumentu.

Po pierwsze, papież Franciszek ogłosił, że wyłącznie nowe księgi liturgiczne są wyrazem lex orandi rytu rzymskiego – tym razem stwierdzając, że stare księgi go nie wyrażają. W ten sposób spróbował im odebrać jakąkolwiek podstawę, niejako oderwać je od Kościoła.

Po drugie, w liście dołączonym do motu proprio papież wskazał, że ostatecznie wszyscy katolicy mają zostać doprowadzeni do uczestnictwa wyłącznie w nowych obrzędach. Tym samym Msza trydencka ma z Kościoła po prostu zniknąć.

Od czasu ogłoszenia Traditionis custodes wydano jeszcze dwa dokumenty dotyczące kwestii liturgii trydenckiej: Responsa ad dubia oraz „Reskrypt do Traditionis custodes”, które wprowadziły kolejne restrykcje (Responsa) oraz potwierdziły ich obowiązywalność (Reskrypt).

Dlaczego Franciszek podjął jednak w ogóle walkę z liturgią trydencką? Według red. Pawła Chmielewskiego, jest to absolutna konieczność. Franciszek stawia się w roli nowego Pawła VI, który rozpoczął dialog Kościoła z nowoczesnością. Jorge Mario Bergoglio chce ten dialog niejako „domknąć”, doprowadzając do pełnego pojednania katolicyzmu z liberalizmem. Jest to niemożliwe bez „wyrzucenia” z Kościoła Mszy trydenckiej, bo ta „przechowuje pamięć” całej Tradycji, jest możliwie doskonałym wyrazem wiary Kościoła – wiary, która liberalizm oraz wyrosłą z niego teologię modernistyczną, traktuje po prostu jako herezję ze względu na ścisły ich związek z relatywizmem. Msza trydencka po prostu nie pasuje do Kościoła synodalnego przyszłości, dlatego musi z niego zostać usunięta.

Redaktor PCh24.pl przypomniał jednak, że nawet nowa Msza jest problemem: dlatego i ona musi zostać poddana kolejnym zmianom. Wskazał tutaj z jednej strony na treść dokumentów synodalnych, które mówią między innymi o „przezwyciężaniu protagonizmu liturgicznego kapłana”, a z drugiej na postawę nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary, abp. Victora Manuela Fernándeza. Chmielewski poświęcił kilka uwag słowom arcybiskupa dotyczącym… diakonatu kobiet; Fernández uważa, że nie należy odpowiadać na pytania o diakonat kobiet, bo trzeba je wpisać w ogólną rewolucję władzy w Kościele. Ta rewolucja musi w sposób konieczny – i to wynika także ze wspomnianych dokumentów synodalnych – dotknąć płaszczyzny liturgii.

Tutaj właśnie kropki „łączą się”, wskazał Chmielewski; rewolucja synodalna w liturgii zdaje się zmierzać wprost w kierunku, jaki wyznacza teologia niemieckojęzyczna, to znaczy w stronę głębokiej „protestantyzacji” tego liturgii, tak między innymi, żeby całkowicie „wyemancypować” kapłaństwo od kategorii płci.

W efekcie kobiety będą mogły w Kościele robić wszystko to samo, co mężczyźni: płeć stanie się po prostu pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia. Fundamenty ideowe pod taki rozwój już przygotowała genderowa teologia, wykuwana głównie w krajach niemieckojęzycznych.

Więcej w nagraniu.

MSZA TRYDENCKA – WIELKI WRÓG „SYSTEMU FRANCISZKA”

Źródło: PCh24 TV

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 793 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram