28 listopada 2012

Wolnorynkowa Panama osiągnęła 10-proc. wzrost

(fot.DirkvdM/wikimedia.commons)

Najszybciej rozwijającym się krajem Ameryki Łacińskiej jest Panama, której gospodarka, zdaniem ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wzrośnie w tym roku aż o 9,5 proc. Jest to także kraj, który oprócz solidnego wzrostu wypracował stabilną politykę fiskalną, zaś wolnorynkowe prawo daje duże możliwości wzbogacenia się.

 

Misja Funduszu, która niedawno odwiedziła Panamę stwierdziła, że ten latynoski kraj wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będzie się dalej rozwijał. Nie bez znaczenia są duże projekty infrastrukturalne, z rozbudową Kanału Panamskiego na czele. Przyczyniają się one do szybkiej modernizacji państwa, którego sektor finansowy i bankowy jest solidny, dobrze skapitalizowany, płynny i przede wszystkich dochodowy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Panama podpisała szereg umów o wolnym handlu, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Oprócz działań stricte ekonomicznych, duży nacisk kładziony jest w tym latynoamerykańskim kraju na edukację. Spora część absolwentów rozpoczyna pracę w sektorze usług, który równie prężnie się rozwija. Może to odmienić los wielu ludzi żyjących na granicy ubóstwa, których wciąż jednak jest tam sporo.

 

Kraj ten jest drugim, co do wielkości (obok Hongkongu) centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu, czyli po prostu strefą wolnego handlu na świecie. W specjalnej strefie Panama’s Colon działa ponad 1500 przedsiębiorstw międzynarodowego importu i eksportu, jest ona odwiedzana przez więcej niż ćwierć miliona interesantów i generuje eksport o wartości ponad 11 mld dol. rocznie.

 

Panama jest również drugim co do wielkości, międzynarodowym centrum bankowym na świecie (obok Szwajcarii, co zresztą może się zmienić na korzyść Panamy, z powodu ograniczenia tajemnicy bankowej w Szwajcarii od 2008 roku). Giełda papierów wartościowych w Panamie jest najbardziej rozwiniętą giełdą w Centralnej i Południowej Ameryce.

 

To środkowoamerykańskie państwo utrzymuje też chronioną absolutną tajemnicę bankową, wymaga bezwzględnego zachowania tajemnicy handlowej i korporacyjnej, co jest zagwarantowane w konstytucji Republiki! Z tego też względu Panama nie podpisała żadnych traktatów o wzajemnej pomocy prawnej dotyczących udostępniania informacji bankowej z jakimkolwiek innym państwem i nie uznaje orzeczeń sądowych sądów z innych krajów (jedyny wyjątek stanowi przemyt narkotyków i transakcje pieniężne z tym związane).

 

Z wszystkich opisanych powodów, Republika Panamy jest zaliczana przez OECD do rajów podatkowych.

 

Na zakończenie wypada tylko wyrazić żal, że w Panamie nie może ukazać się podobny artykuł o Polsce… A przecież przykład tego kraju jasno dowodzi, że kapitalistyczne, wolnorynkowe gospodarki są w stanie wygenerować tak ogromny rozwój, iż na tym tle blado wypadają europejskie „zielone wyspy”, w których panuje radość, jeśli uda się osiągnąć wzrost na poziomie 0,3 proc.

 

Źródło: tax-news.com

 

Piotr Toboła

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram