6 lipca 2018

Würzburg: biskup zaprasza protestantów do Komunii świętej

(Fot. Andrzej Sidor)

Miało chodzić o rzadkie i indywidualne przypadki, w praktyce żadnego różnicowania nie ma. Biskup Würzburga Franz Jung zaprasza do Komunii świętej pary katolicko-protestanckie – żeby uczcić jubileusz małżeństwa.

 

Przyjęty pod koniec czerwca przez biskupów Niemiec dokument w sprawie Komunii świętej dla protestantów zakładał, że udzielanie Eucharystii niekatolikom poprzedzone będzie dogłębnym badaniem sumienia i duszpasterskim towarzyszeniem. Miało chodzić o indywidualne przypadki i szczególne sytuacje „palącej potrzeby duchowej”, gdy małżonkowie tak bardzo pragną wspólnego dostępu do Stołu Pańskiego, że niezgoda zagrażałaby ich związkowi.

 

Okazuje się jednak, że to wszystko były tylko pozory. Nowy biskup Würzburga Franz Jung zaprosił właśnie do wspólnej Eucharystii protestanckich małżonków katolików – po prostu, nie wspominając nawet słowem o indywidualnym podejściu duszpasterskim.

 

Bp Jung napisał w czwartek rano na Facebooku, że w katedrze św. Kiliana w Würzburgu przez dwa dni odbywać się będą Msze Święte w intencji małżeństw obchodzących jubileusz. Do wspólnej Eucharystii hierarcha zaprosił również małżeństwa katolicko-protestanckie.

 

Z kolei podczas porannej czwartkowej homilii wygłoszonej w katedrze biskup wskazał, że choć opracowaniem wytycznych dotyczących przyjmowania Komunii świętej przez protestantów dopiero się zajmie wraz z radą diecezjalną, to już dziś, w związku z jubileuszem, zaprasza protestantów do Eucharystii.

 

Jako warunek wymienił bynajmniej nie podzielanie wiary katolickiej, ale… okazywaną sobie w małżeństwie wierność.

 

Jak zapewniał, dopuszczenie ich do Stołu Pańskiego ma być formą „szczególnego uczczenia wierności przeżywanej w kościele domowym”.

 

Wystąpienie bp. Junga jest zupełnie bezprecedensowe. Dotąd kilku niemieckich biskupów ogłosiło wprawdzie otwarcie Komunii świętej dla niekatolików, ale opatrując rzecz pewnymi warunkami odnośnie ich wiary. Przykładowo abp. Bambergu Ludwig Schick wymaga od protestantów de facto katolickiej wiary odnośnie wszystkich sakramentów. U Junga nie ma o tym mowy. Z drugiej strony, würzburski sankcjonuje jedynie to, co w Niemczech i tak od dawna ma miejsce – protestanci, za milcząca zgodą biskupów, przystępują do Komunii świętej od lat, żadnymi dokumentami się nie przejmując.

 

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie