16 lipca 2013

Wyrok ETPC: związków zawodowych duchownych nie będzie

(fot. creationc / sxc.hu)

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydała długo oczekiwany wyrok dotyczący „wolności kościołów do działania w zgodzie z ich własnymi zasadami, bez arbitralnej ingerencji państwa”, tj. zgodnie z zasadą autonomii kościołów. Izba uchyliła wyrok ze stycznia 2013 r. otwierający drogę do sekularyzacji stosunków wewnątrzkościelnych.

 

Wielka Izba uznała, że państwo może, bez naruszenia wolności zrzeszania się zagwarantowanej w Konwencji (art. 11), odmówić uznania związku zawodowego księży, ponieważ takie uznanie naruszałoby prawo kościoła do funkcjonowania zgodnie z własnym statusem kanonicznym, a więc w zgodzie z zasadą autonomii zagwarantowaną w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie wolności religijnej (art. 9). Jednak jak zwraca uwagę doktor Gregor Puppinck „wyrok daleki jest jednak od jednoznacznej afirmacji autonomii Kościoła względem Państwa”.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uchylony wyrok ze stycznia 2013 r.  był krytykowany za poważne naruszenie autonomii kościołów lekceważąc specyficzną naturę relacji pomiędzy kapłanem i kościołem oraz poprzez nadanie tej relacji charakteru kontraktowego na wzór relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Gregor Puppinck, Dyrektor  Europejskiego Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości uważa, że „rozpoczął prawną sekularyzację stosunków wewnątrzkościelnych i utorował drogę dla roszczeń kapłanów, którzy, powołując się na prawa człowieka, sprzeciwiają się swojemu kościołowi”.

 

Wielka Izba uznała, że państwo może, bez naruszenia wolności zrzeszania się zagwarantowanej w Konwencji (art. 11), odmówić uznania związku zawodowego księży, ponieważ takie uznanie naruszałoby prawo kościoła do funkcjonowania zgodnie z własnym statusem kanonicznym, a więc w zgodzie z zasadą autonomii zagwarantowaną w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie wolności religijnej (art. 9). Jak zwraca uwagę doktor Puppinck „wyrok daleki jest jednak od jednoznacznej afirmacji autonomii Kościoła względem Państwa”.  

 

 

Analiza wyroku na stronie Centrum Prawnego Ordo Iuris

Źródło: ordoiuris.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram