26 listopada 2021

„Wzorcowa impreza nowej normalności”. Paweł Toboła-Pertkiewicz o „sanitarnych” ekscesach na Targach Książki Historycznej

(Targi Książki Historycznej 2021, zdjęcie ilustracyjne)

„Zaczyna się od znakowania zaszczepionych i niezaszczepionych uczestników różnymi kolorami biletów, pytanie co będzie dalej?” – mówi właściciel wydawnictwa Prohibita i księgarni Multibook w rozmowie z PCh24.pl. Paweł Toboła-Pertkiewicz komentuje okoliczności usunięcia jego stanowiska z warszawskich Targów Książki Historycznej ze względu na łamanie tzw. „reżimu sanitarnego”.

W dniach od 25 do 28 listopada trwają w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie Targi Książki Historycznej. Wśród wystawców jest wydawnictwo Prohibita, które prezentuje tam swoje publikacje od lat. Już w pierwszy dzień targów doszło do niezliczonych ekscesów, począwszy od wprowadzenia segregacji sanitarnej uczestników poprzez przyznawanie różnych kolorów biletów zaszczepionym i niezaszczepionym, a skończywszy na usunięciu pod osłoną nocy stoiska jednego z wystawców, w której to sprawie interweniować musiała policja.

Najpierw otrzymaliśmy słowne ostrzeżenia ze strony ochrony, potem przyszło kierownictwo targów, grożąc, że jeżeli się nie zamaskujemy, to nas wyrzucą. Odpowiadałem, że wymogi regulaminu nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi w Polsce aktami prawnymi. Pod koniec dnia otrzymaliśmy decyzję o usunięciu z targów, w nocy zniknęło stanowisko, nie dano nam możliwości posprzątania książek i nie chciano ich wydać z magazynu. Dopiero po interwencji policji i negocjacjach organizatorzy zostali zobowiązani do natychmiastowego wydania „zdeponowanych” książek – mówi właściciel wydawnictwa Prohibita w rozmowie z PCh24.pl. – Na targach mamy przedsmak tego, co nas czeka, uczestniczę w podobnych wydarzeniach od 15 lat i nigdy coś podobnego nie miało miejsca – dodaje.

Wesprzyj nas już teraz!

W sprawie segregacji sanitarnej, a potem defraudacji książek interwencje poselskie podejmował Grzegorz Braun. Poseł Konfederacji próbował uzyskać od organizatorów informacje na temat zgodności wprowadzonych „obostrzeń” ze stanem prawnym w Polsce.

https://www.facebook.com/Multibookpl/videos/955031985424385

Jak opisuje Paweł Toboła-Pertkiewicz już na wejściu na targi organizatorzy dopuszczali się łamania tajemnicy lekarskiej, zmuszając wszystkich uczestników do wypełniania ankiet zawierających pytania na temat osobistych spraw zdrowotnych. Następnie rozdawano bilety w kolorze uzależnionym od przyjęcia bądź nieprzyjęcia „pełnego cyklu” szczepień przeciwko COVID-19, a prywatna firma ochroniarska nagminnie zwracała uwagę na temat „obowiązku” zasłaniania ust i nosa. „Wzorcowa impreza nowej normalności” – tak nasz rozmówca określa tegoroczne Targi Książki Historycznej.

Wejście na targi wyglądało jak przekroczenie strefy bezpieczeństwa na lotnisku. Na jakiej podstawie prawnej organizatorzy imprezy kulturalnej przyznali sobie kompetencje do sprawdzana stanu zdrowotnego uczestników – tego nie wiadomo. W każdym razie bardzo źle to wygląda, jak również to, że wiele wydawnictw prawicowych i konserwatywnych uległo temu szantażowi, przed którym zostaliśmy postawieni – komentuje Toboła-Pertkiewicz.

Jak zauważa rozmówca PCh24.pl, targi książki zawsze były organizowane w duchu pluralizmu i bez zaangażowania politycznego. To zaczęło się zmieniać w roku 2019, kiedy chciano uniemożliwić czytelnikom spotkanie ze Stanisławem Michalkiewiczem. Upolitycznianie targów, których domeną powinna być kultura, a nie realizacja „oficjalnych” narracji, osiągnęło jego zdaniem swoją kulminację w bieżącym roku.

W odpowiedzi na te wydarzenia wydawnictwo Prohibita i księgarnia Multibook organizują spotkania autorskie pod hasłem „Sobota bez segregacji”. Wydarzenie rozpocznie się 27 listopada o godz. 12:00 w siedzibie księgarni przy ul. Dymińskiej 4 w Warszawie. – Chcemy dać możliwość spotkania czytelników z autorami w naszej księgarni, gdzie te uciążliwe procedury nie będą miały miejsca. Nikt nie będzie dzielił gości na zaszczepionych i niezaszczepionych, wszyscy mogą czuć się zaproszeni i mile widziani na spotkaniach autorskich z Jakubem Wozinskim, Krzysztofem Karoniem i Sławomirem Danilczukiem – mówi Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Źródło: PCh24.pl

Rozmawiał Filip Obara

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(45)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram