10 grudnia 2020

Z powodu pandemii władze powiatów Goerlitz i Bautzen zakazują udzielania Komunii św.

(fot. Lukasz Dejnarowicz/ Forum)

Kościół katolicki w Saksonii jest zaskoczony decyzją władz powiatów Goerlitz i Bautzen, które w ramach walki z pandemią koronawirusa, zabroniły udzielania w kościołach Komunii św. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 10 grudnia i ma obowiązywać do odwołania.

 

„Jesteśmy tym bardzo zaskoczeni. Jest to wyraźna ingerencja w prawo do swobodnego praktykowania religii” – powiedział katolicki biskup Goerlitz, Wolfgang Ipolt. Jednocześnie podkreślił, iż jest przekonany, że przyczyną takiego zarządzenia nie była zła wola, a jedynie ignorancja. Za problem uważa jednak fakt, że wbrew porozumieniom nie konsultowano się wcześniej z Kościołem w sprawie zaostrzenia przepisów.

 

Hierarcha dodał, że Kościół próbuje obecnie rozmawiać z obydwoma starostami, aby skłonić ich do „sprostowania i wyjaśnienia”. Jeśli do tego nie dojdzie, biskup zapewnił, że podejmie kroki prawne. Może to doprowadzić do odwołania się w trybie pilnym do Sądu Administracyjnego w Dreźnie.

 

Biskup Wolfgang Ipolt zaznaczył, iż jest przekonany, że lokalni urzędnicy nie wiedzą, w jaki sposób jest udzielana Komunia Święta. Przypomniał, że od chwili wybuchu pandemii koronawirusa, Kościół wprowadził surowe przepisy dotyczące higieny. Przypomniał ponadto, że „w Kościele katolickim nie ma obowiązku przystępowania do Komunii Świętej. Jej przyjmowanie jest dobrowolne i zależy od stanu duszy.

 

„Polecam też wiernym, by jeśli ktoś obawia się zarażenia, nie przystępował do Komunii św. Natomiast absolutny zakaz udzielania Eucharystii, będącej integralnym elementem Mszy św., jest nie do przyjęcia” – zaznaczył niemiecki hierarcha. 

 

W obu powiatach władzę sprawują protestanccy politycy CDU. Bp Ipolt podkreślił, że ma dobre relacje z starostą powiatu Görlitz, Berndem Lange, który jest „aktywnym chrześcijaninem”. Hierarcha ma nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy, również dlatego, że w najbliższą niedzielę będzie celebrował Mszę św. w Hoyerswerdzie w powiecie Bautzen.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy