Zadaniem mediów jest ukazywanie prawdy a nie tworzenie fikcji służącej urabianiu opinii publicznej – powiedział do dziennikarzy abp Henryk Hoser. W siedzibie rozgłośni Radia Warszawa odbyło się świąteczne spotkanie z biskupem diecezji warszawsko-praskiej.
Przywołując słowa kard. André Vingt-Trois, metropolity Paryża, abp Hoser przestrzegał przed wykorzystywaniem mediów jako środka manipulacji społeczeństwem. – W związku z tym, że media mają łatwość tworzenia pewnej fikcji to dzisiaj bardzo często rządzi się w oparciu o opinię publiczną a nie o rzeczywistość, przy czym tę opinię też się tworzy – zauważył.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup warszawsko-praski podkreślił, że zadaniem mediów nie jest tworzenie konfliktów, ale raczej budowanie wewnętrznej integralności odbiorców. Dlatego tak ważna jest formuła medium interaktywnego i społecznościowego, które ma szansę budowania w społeczeństwie jedności. W tym kontekście abp Hoser wyraził uznanie dla Radia Warszawa. Ocenił, że rozgłośnia ta powinna służyć mediacji między różnymi, często przeciwnymi pozycjami czy stanowiskami, nie doprowadzając do jeszcze większego podziału. Nie znaczy to, że radio ma nie być w pewnym momencie znakiem sprzeciwu, bowiem „to też służy jedności”. – Niech mediacja radiowa będzie również waszą wartością życia osobistego i zawodowego – życzył dziennikarzom abp Hoser. Wyraził przy tym, życzenie, aby „każdy pracujący na tym polu znajdywał możliwość spełnienia swojego powołania społecznego i czerpał z tego satysfakcję”.
Dziękując wszystkim za owocną współpracę dyrektor rozgłośni ks. Grzegorz Walkiewicz wspomniał o nowych inicjatywach prowadzonych pod patronatem Radia Warszawa. Wśród wielu z nich wymienił min. „Spotkania Młodzieży 'Otwórzmy Oczy'”, „Inwestycje Małżeńskie” czy „Spacery Warszawskie”.
Radio Warszawa jest jedną z najstarszych rozgłośni katolickich w Polsce. Powstało w 1992 roku, najpierw jako radio parafialne w Warszawie-Miedzeszynie. Swoją formułę zmieniło we 1996 roku. Obecnie można go słuchać w promieniu 100km od stolicy. Od roku organizowane są specjalne spotkania, rekolekcje i wyjazdy dla słuchaczy i darczyńców rozgłośni. Pod patronatem stacji prowadzone są także warsztaty dla małżeństw i spotkania z ciekawymi ludźmi.
KAI
mat