24 marca 2016

Zakończenie śledztwa smoleńskiego bez wraku TU-154-M? Prokuratura: istnieje taka możliwość

(fot. Komsomolskaya Pravda/Russian Look / FORUM)

Śledztwo smoleńskie może się zakończyć bez sprowadzenia wraku prezydenckiego tupolewa. Prokurator Bogdan Święczkowski zastrzega, że wszystko zależy od tego jak zachowa się strona rosyjska.


Prawna możliwość istnieje, pod warunkiem jednak, że polscy prokuratorzy na miejscu w Rosji, korzystając z oprzyrządowania międzynarodowego, będą mogli przeprowadzać wszelkie czynności procesowe, na przykład odtworzyć elementy poszycia silników, systemu sterującego – tłumaczył prokurator Bogdan Święczkowski.

 

Już 4 kwietnia Prokuratura Krajowa przejmie śledztwo od Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jednak już w poniedziałek minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, powołał zespół prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy mu zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

 

Resort poinformował, że zespół będzie się składał z ośmiu prokuratorów. Kierownikiem zespołu został Marek Kuczyński, a jego zastępcą Krzysztof Schwartz, zaś członkami Bartosz Biernat (wszyscy trzej są prokuratorami Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu delegowanymi do Prokuratury Krajowej), Jerzy Gajewski (prokurator PR w Katowicach delegowany do PK), Robert Bednarczyk (prokurator PR w Lublinie delegowany do PK) i Tomasz Walczak (prokurator Prokuratury Okręgowej w Łodzi delegowany do PK).

 

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zgromadziła w prowadzonym śledztwie smoleńskim kilkadziesiąt tomów akt. Na pytanie, czy dokumenty te będą wykorzystywane przez nowo powołany zespół prokurator Święczkowski odpowiedział: „oczywiście, że całość tych materiałów musi zostać wykorzystana w postępowaniu przygotowawczym. Jednak które elementy dokładnie, zdecydują już prokuratorzy z zespołu. Nikt nie będzie wpływał na ich pracę”.

 

Do katastrofy polskiego samolotu Tu-154M doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Rosjanie do dziś nie wydali Polakom wraku maszyny i czarnych skrzynek.

 

Źródło: „Polskie Radio”

luk

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie